تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

آزمایش bs

آزمایش bs

Bs در آزمایش خون چیست؟ Bs همان قند خون تصادفی است که در موارد فوری انجام می شود. انواع مختلف آزمایش قند خون وجود دارد که برای شناسایی بیماری دیابت استفاده می شود.

پخش آنلاین ویدئو

دانلود کنید

BS در آزمایش خون چیست

Bs در آزمایش خون چیست؟ Bs همان قند خون تصادفی است که در موارد فوری انجام می شود. انواع مختلف آزمایش قند خون وجود دارد که برای شناسایی بیماری دیابت استفاده می شود. دیابت خود بیماری مهمی است که به تنهایی می تواند بیماری های دیگری ایجاد کند. بالا بودن یا پایین بودن آن می تواند منجر به خستگی، آسیب های روانی و جسمی متعدد شود. بنابراین کنترل قند خون و حفظ سح نرمال آن می تواند به حفظ سلامت جسمی و روانی افراد کمک کند. در این مقاله به انواع آزمایش های قند خون و درمان بیماری های قند خون به اختصاص می پردازیم.

آزمایش قند خون چیست؟

بدن انسان کربوهیدرات های موجود در مواد غذایی را می گیرد و آن ها را به گلوکز تبدیل می کند. گلوکز قندی است که منبع اصلی انرژی برای بدن است. بعد از غذا خوردن میزان قند خون بدن بالا می رود. بعد از آن هورمون انسولین از پانکراس ترشح می شود تا سطح گلوکز تنظیم گردد اما اگر بدن به اندازه مورد نیاز انسولین تولید نکند میزان قند خون بالا می رود و مشکلات زیادی ایجاد می کند. آزمایش قند خون میزان گلوکز را اندازه می گیرد .قند خون از متابولیسم هایی است که برای تامین انرژی مورد نیاز بدن صورت می گیرد. اگر قند خون بدن ما کم شود انرژی خود را از دست می دهیم؛ از طرفی اگر قند خون بیش از حد باشد مشکل ساز می شود. کاهش قند خون هیپوگلیسمی نام دارد که در صورت درمان نشدن می تواند منجر به تشنج یا کما گردد. هم چنین افزایش قند خون هایپرگلیسمی است که اگر درمان و کنترل نشود باعث ایجاد کتواسیدوز می شود که برای بیماران دیابت نوع 1 خطرناک است. به همین دلیل آزمایش قند خون لازم است تا سطح قند بدنمان ارزیابی شود و در صورت نرمال نبون و تشخیص پزشک درمان شود. آزمایش قند خون برای بررسی دیابت و غربال گری و کنترل قند خون بالا یا پایین استفاده می شود. نتایج آزمایش قند خون فرد را در موارد زیر راهنمایی می کند: -اینکه داروهای دیابت بیمار موثر بوده است یا خیر -چه نوع رژیم غذایی مورد نیاز هست -آیا قند خون قابل کنترل است یا نه -سطح قند خون بیمار چه مقدار است برای کسب اطلاعات در زمینه بیماری دیابت کلیک کنید.

اینفوگرافیک BS در آزمایش خون چیست

انواع آزمایش های قند خون

در این بخش از مقاله Bs در آزمایش خون چیست به بررسی انواع آزمایش قند خون می پردازیم. آزمایش قند خون به دو شکل خون گیری و استفاده از گلوکومتر سوزن است.

1. آزمایش قند خون ناشتا

این تست برای تشخیص دیابت و پیشگیری آن انجام می شود. در آزمایش قند خون ناشتا 5 سی سی از خون گرفته می شود. فرد باید از 12 تا 14 ساعت قبل چیزی نخورده باشد.در نتیجه این آزمایش اگر میزان قند خون زیر صد میلی گرم در دسی لیتر باشد، طبیعی است اما اگر بین صد تا صد و بیست و پنج باشد فرد مشکوک به دیابت و اگر بالای صد و بیست و شش باشد دارای دیابت است. برای نتایج دقیق تر آزمایش باید از خوردن الکل، دارو، انسولین، دخانیات، چای، قهوه،استامینوفی و ورزش های سنگین خودداری کنند.

2. Bs در آزمایش خون چیست | آزمایش تحمل گلوکز

این آزمایش برای اندازه گیری واکنش بدن به گلوکز و غربالگری دیابت نوع دو استفاده می شود. احساس سرگیجه و عفونت از خطرات آزمایش تحمل گلوکز است. تا هشت ساعت قبل از انجام آزمایش نباید فرد چیزی بخورد. تست تحمل گلوکز بین هفته 26 تا 30 بارداری انجام می شود. این آزمایش در چندین مرحله انجام می شود؛ ابتدا یک نمونه ی خون برای اندازه گیری سطح قند خون ناشتا می گیرند و در مرحله ی بعد اگر برای تشخیص دیابت نوع دو مراجعه کرده باشید حدود 237 میلی لیتر شربت گلوکز می نوشید و دو ساعت بعد دوباره قند خون شما اندازه گیری می شود. اما اگر برای تشخیص دیابت بارداری مراجعه کرده باشید حدود 237 میلی لیتر از شربت گلوکز را می نوشید و سپس سطح گلوکز خون یک ساعت، دو ساعت و سه ساعت بعد خوردن محلول اندازه گیری خواهد شد. افراد در فواصل خون گیری از خوردن هر گونه مواد غذایی و خوراکی باید بپرهیزند.

3. آزمایش قند خون بارداری

این آزمایش برای تشخیص افراد مبتلا به دیابت بارداری نیست بلکه برای شناسایی زنان مستعد دیابت دوران بارداری به کار می رود. این آزمایش در سه ماهه دوم بین هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود. در تست تحمل گلوکز اولیه بعد از یک ساعت از فرد آزمایش گرفته می شود و در تست تحمل گلوکز ثانویه فرد باید ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کند و پس از اندازه گیری سطح قند خون یک محلول شیرین به او می دهند. در صورتی که مادر مبتلا به دیابت تشخیص داده شد پزشک در سه ماه آخر بارداری انجام آزمایشات مداوم را تجویز می کند. برای اطلاع بیش تر از آزمایش قند خون بارداری کلیک کنید.

4. آزمایش هموگلوبین A1C

آزمایش ای وان سی یک آزمایش خون بسیار رایج است برای اینکه متوجه شوند بیماران دیابتی چقدر در کنترل دیابت موفق بوده اند. آزمایش هموگلوبین نشان دهنده میزان قند خون با هموگلوبین است که اگر میزان آن در دو یا سه ماه گذشته بالا باشد یعنی بیمار در کنترل دیابت ناموفق بوده و حتی ممکن است عوارض بیشتر این بیماری بروز کند. این آزمایش دقیق ترین تشخیص را برای بیماری های قلبی، چشمی، کلیوی، سکته و آسیب مغزی دارد. در افراد سالم میزان هموگلوبین کمتر از 6 درصد است اما در بیماران دیابتی کمتر از 7 درصد به معنی کنترل دیابت و بالای 8 درصد هم یعنی بیمار باید روش درمان را عوض کند. این آزمایش را در هر ساعتی می توان انجام داد و نیاز به ناشتا بودن ندارد. در صورت داشتن کم خونی، کلسترول بالا، بیماری کلیوی و کبدی قبل انجام آزمایش باید پزشک را در جریان قرار داد. البته در کنار آزمایش هموگلوبین، آزمایش روزانه قند خون هم باید انجام شود و نتیجه این آزمایش به تنهایی کافی نیست. برای اطلاع از A1c نرمال کلیک کنید.

آزمایش قند خون دو ساعت بعد از غذا

در صورتی که نتیجه آزمایش قند خون ناشتا مشکوک باشد از این آزمایش استفاده می کنیم. در این آزمایش بعد از صرف صبحانه در آزمایشگاه به فرد 100 گرم عسل یا پودر گلوکز می دهند و دو ساعت بعد باید به آزمایشگاه مراجعه کرد. در دوران بارداری به جای دو ساعت قند خون سه ساعت بعد غذا اندازه گیری می شود. اگر قند خون بین 145 تا 200 میلی گرم باشد، آزمایش مشکوک است و تست تحمل گلوکز باید گرفته شود. برای اطلاع بیش تر در زمینه آزمایش قند خون دو ساعته کلیک کنید.

آزمایش قند خون تصادفی

این آزمایش در موارد ضروری توصیه می شود و نیازی به ناشتا بودن نیست. افرادی که بیماری جدی دارند یا دارای اختلالات عصبی می باشند و نیز در بیماران بستری در بیمارستان از این آزمایش استفاده می شود. میزان قند خون تصادفی بر اساس غذایی که فرد خورده، متفاوت است. شرایط لازم برای آزمایش قند خون تصادفی -تکرر ادرار -احساس تشنگی بیش از حد -کندی در بهبود زخم ها -کم سو شدن دید فرد -احساس خستگی و کرختی در فرد -کم شدن وزن آن هم اگر ناخواسته باشد -احساس گرسنگی علی رغم غذا خوردن

نحوه ی انجام آزمایش خون BS

در این آزمایش یک نوار کشسان را بر بازوی فرد، جایی که جریان خون را متوقف می کنند می بندند. این کار باعث می شود رگ زیر نوار بزرگ تر شود و سوزن راحت تر فرو رود. ابتدا محل فرو رفتن سوزن تمیز می شود و سپس سوزن را به داخل رگ فرو می برند و لوله را به سوزن وصل کرده تا از خون پر شود.

نمونه قابل اندازه گیری در این آزمایش

خون سرم پلاسما هپارینه EDTA دار فلوئوریددار ملاحظات نمونه گیری شامل: نمونه گیری ترجیحا به صورت وریدی انجام شود و غلظت گلوکز در هر ساعت 10 درصد کم می شود بنابراین بعد از نمونه گیری به سانترفیوژ نیاز است.

Bs در آزمایش خون چیست | تفسیر آزمایش BS

افراد با BS بین 140 تا 199 میلی گرم مشکوک به دیابت هستند و BS بالا تر از 200 با نشانه های بالینی، دیابت را نشان می دهد. BS کم تر از 25 برای نوزادان کم تر از یک هفته و BS کم تر از 40 برای نوزادان بیش از یک هفته خطرناک است. BS مساوی یا بالاتر از 400 بحرانی است.

عواملی که در آزمایش BS مداخله می کند

مصرف دیورتیک های تیازیدی، مهار کننده های بتاآدرنرژیک مانند پروپرانول و آتنولول، آسپرین، کورتیکواستروئیدها، مصرف کافئین، فنی توئین و ضد بارداری های خوراکی، استرس شدید، سیگار، خوردن میان وعده یا آبنبات قبل آزمایش، تحرک زیاد در طول آزمایش از عواملی هستند که نتیجه آزمایش را تغییر می دهند.

قند خون بالا و عوارض آن

در این بخش از مقاله Bs در آزمایش خون چیست به بررسی عوارض قند خون بالا می پردازیم. علت بیماری قند خون، بالا رفتن گلوکز خون است که باید فوری درمان و کنترل شود. نشانه های قند خون بالا شامل احساس گرسنگی، تشنگی، تاری دید، تکرر ادرار، کاهش وزن و گز گز در دست و پاها می شود. برخی دیگر از عوارض قند خون بالا به شرح زیر هستند:

1. بیماری قلبی-عروقی

این نوع بیماری منجر به عروق کرونری و درنهایت سکته قلبی و مرگ می شود. بیماری های قلبی عروقی شایع ترین مشکل افراد مبتلا به فشار خون بالاست. کلسترول بالا، قند خون بالا و دیگر عوامل خطرساز به افزایش بیماری قلبی عروقی می انجامد.

2. Bs در آزمایش خون چیست | نفروپاتی دیابتی

آسیب به عروق خونی کوچک در کلیه منجر به این بیماری می شود که در نهایت به نارسایی کلیه ها و از کار افتادن آن ها ختم می شود.

3. نوروپاتی دیابتی

دیابت می تواند باعث صدمه به اعصاب سراسر بدن شود. این آسیب مشکلات گوارشی، اختلال نعوظ و سایر عارضه ها را ایجاد می کند. اندام های تحتانی به ویژه پاها از رایج ترین اندام های آسیب دیده ناشی از دیابت است. به این نوع آسیب، نوروپاتی محیطی می گویند .از علائم آن درد ،سوزش و بی حس شدن است. از دست دادن حس به دلیل ناآگاهی فرد می تواند زمینه ساز عفونت های جدی و احتمالا قطع عضو شود. بنابراین افراد دیابتی باید مدام پاهای خود را مورد بررسی و کنترل قرار دهند.

4. رتینوپاتی دیابتی

برخی افراد دیابتی دچار بیماری های چشم می شوند که نابینایی یا کم بینایی را به دنبال دارد. بالا بودن سطح قند خون، فشار خون و کلسترول بالا از دلایل اصلی بیماری های چشم است. این بیماری ها با معاینه چشم و بررسی سطح چربی و قند خون در سطح نرمال کنترل می شوند.

Bs در آزمایش خون چیست | پیشگیری از دیابت

-تغییر در شیوه سبک زندگی مثلا تغییر عادات غذا خوردن یا ورزش (برای کسب اطلاع از سبک زندگی کلیک کنید) -ترک مصرف سیگار: این ماده عامل اصلی بسیاری از بیماری های مزمن مثل دیابت و مانند آن است. کشیدن سیگار تجمع مفرط چربی در حفره شکمی و مقاومت بدن به انسولین را افزایش می دهد. -اختلال های روانی مثل استرس و افسردگی: مطالعات رابطه این عوامل را با دیابت نشان داده اند. -الگوی خواب و بیداری: خواب کوتاه مدت یا بلند مدت هر دو ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو در ارتباط باشد. کمبود خواب می تواند تعادل هورمون تنظیم کننده ی جذب غذا و تعادل انرژی را مختل کند. خواب زیاد هم می تواند نشانه اختلالات تنفسی هنگام خواب یا افسردگی باشد. -تغذیه: بیماری که افزایش یا کاهش فشار خون دارد باید به آنچه می خورد و زمان و میزان وعده های غذایی خود توجه داشته باشد. رژیم غذایی برای کاهش وزن باید در اولویت برنامه غذایی بیماران دیابتی باشد. -فعالیت بدنی و ورزش: ورزش راهی مفید برای به کنترل درآوردن قند خون بیماری دیابت نوع دو است .برای مثال سی دقیقه پیاده روی برای این بیماران توصیه می شود. -مصرف دارو: بیماران دیابتی نوع یک باید انسولین مصرف کنند.برخی بیماران دیابتی نوع دو می توانند با ورزش و رژیم غذایی مناسب دیابت خود را کنترل کنند. البته گاهی مصرف انسولین و داروهای خوراکی هم تحت نظر پزشک تجویز می شود. -انسولین و داروهای تزریقی: انواع مختلفی انسولین وجود دارد که از نظر قیمت، شیوه ی تهیه و مکانیسم تاثیرگذاری در بدن متفاوتند.

قند خون پایین و عوارض آن

نشانه های قند خون پایین عبارتند از: -لرز -خستگی -رنگ پوست پریده -اضطراب -تعریق -گرسنگی -تحریک پذیری -سوزن سوزن شدن یا بی حسی لب -ضربان قلب نامنظم -در صورت بدتر شدن علائمی مانند تشنج، گیجی، اختلالات بینایی و از دست دادن هوشیاری

Bs در آزمایش خون چیست | علل کاهش قند خون در افراد بدون دیابت

-داروها: استفاده از داروی دیابت شخص دیگر می تواند منجر به کمبود قند خون شود. -نوشیدن زیاد الکل: نوشیدن زیاد الکل می تواند مانع از انتشار گلوکز به کبد شود و باعث هیپوگلیسمی شود. -برخی از بیماری های بحرانی: بیماری هایی مثل هپاتیت شدید یا سیروز و اختلالات کلیوی می تواند سبب ایجاد هیپوگلیسمی شوند. -گرسنگی طولانی مدت که اختلال بی اشتهایی عصبی ایجاد می کند. -کمبود هورمون: اختلالات غده آدرنال و هیپوفیز می تواند منجر به کمبود هورمون های تنظیم کننده ی گلوکز شود. کمبود هورمون رشد در کودکان باعث هیپوگلیسمی می شود.

اگر افت قند خون درمان نشود

-تشنج -از دست دادن هوشیاری -مرگ -سقوط -صدمات و تصادفات -ایجاد زوال عقل در بزرگسالان (برای کسب اطلاع از زوال عقل کلیک کنید.)

Bs در آزمایش خون چیست | درمان و کنترل افت قند خون

-خوردن میان وعده و غذا تا ذخیره های گلیکوژن بدن پر شود. -آب میوه، رژیم های غذایی معمولی بدون نوشیدن نوشابه، عسل و شیرینی قندی را میل کنید. -15 تا 20 میلی گرم کربوهیدرات مصرف کنید. -خوردن 4 تا 6 آبنبات که بدون قند نباشد -یک قاشق عسل زیر زبان بگذارید تا فورا جذب جریان خون شود. -نوشیدن 8 اونس شیر بدون چربی -مصرف سه تا چهار قرص گلوکز -یک تیوب ژل گلوکز

ضرورت مشاوره و روان درمانی برای بیماران دیابتی

بسیاری از بیماران دیابتی استرس و نگرانی های زیادی بابت بیماری خود دارند. دیابت یک بیماری دائمی است که بر روح و روان فرد تاثیر بسزایی می گذارد و نبرد با آن نیاز به انرژی و روحیه بالا دارد. خیلی از بیماری های روحی روانی هم چون افسردگی، وسواس فکری و اضراب می تواند برکنترل دیابت تاثیر معکوس بگذارد. بنابراین افراد باید ابتدا بیماری خود را بپذیرند و سبک زندگی سالمی با آن پیدا کنند. داشتن حمایت اجتماعی و شبکه دوستان، ورزش و تفریحات سالم و سلامت روانی بیمار در کنترل آن نقش مهمی دارد. روانشناسان و مشاوران ما در حامی می توانند به روان درمانی و بهبود احساسات منفی این بیماران کمک کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات رایج در مورد دیابت

-آیا افراد دیابتی می توانند چیز شیرین بخورند؟ بله. در زمانی که قند خون بیمار کنترل شده باشد در حد میان وعده یک بار در ماه ضرری ندارد. -دیابت نوع دوم معمولا در چه اشخاصی است؟ افراد چاق، بالای چهل سال با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی اغلب دیابتی های نوع دو را شامل می شوند. برای کسب اطلاع از دیابت نوع دو کلیک کنید. -آیا کاهش وزن در دیابت نوع دو تاثیرگذار است؟ بله، چاقی باعث می شود حتی به دارو هم کم تر پاسخ دهند. بنابراین وزن این افراد باید در محدوده ی ایده آل باشد. -چه موقع و چند بار در روز قند باید اندازه گیری شود؟ در افرادی که قند خون شان پایین تر یا بالاتر از حد معمول است باید دفعات بیش تری قند خونشان را چک کنند. کسانی هم که انسولین می زنند باید قبل از تزریق آن و قبل از هر وعده ی غذایی قندشان را چک نمایند. -آیا در تست قند خون فقط باید از یک انگشت استفاده کرد؟ خیر.ب هتر است هر بار از یک انگشت متفاوت به طور گردشی استفاده کرد. -از هر سورنگ یا سرسوزن چند بار میشه استفاده کرد؟ سرنگ یا سر سوزن انسولین یک بار مصرف است. -Bs در آزمایش خون چیست | آیا انسولین باعث چاقی می شود؟ اگر انسولین با دوز صحیح مصرف شود هیچ تاثیری در چاقی ندارد و حتی برخی انسولین های نوترکیب می توانند کاهش وزن هم ایجاد کنند. -چگونه می توان از تبدیل پیش دیابت به دیابت جلوگیری کرد؟ با تغییر در سبک زندگی مثل غذای سالم، کاهش استرس، ورزش و کنترل وزن بدن می توان از دیابت پیشگیری کرد.

آزمایش bs