تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

جمعیت افغانستان چقدر است

جمعیت افغانستان چقدر است

اداره آمار مرکزی افغانستان جمعیت این کشور را 34.3 میلیون نفر اعلام کرد که از این تعداد 17.5 میلیون مرد و 16.8 میلیون زن هستند. - خبرگزاری آناتولی

جمعیت افغانستان بیش از 34 میلیون نفر اعلام شد

اداره آمار مرکزی افغانستان جمعیت این کشور را 34.3 میلیون نفر اعلام کرد که از این تعداد 17.5 میلیون مرد و 16.8 میلیون زن هستند.

استانبول خلیل سلحشور خبرگزاری آناتولی

حسیب الله موحد، معاون اداره ملی آمار افغانستان با انتشار گزارش جدید این نهاد اعلام کرد: «اداره آمار تخمین می‌زند که از 34.3 میلیون نفر در افغانستان، 51 درصد، 17.5 میلیون نفر، مرد و 49 درصد، 16.8 میلیون نفر، زن هستند».

وی افزود: «این گزارش حاوی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی سلامت، جمعیت، کشاورزی، محاسبات ملی، شاخص سرپرستی، خدمات انرژی و تجارت خارجی است که توسط ادارات دولتی و بخش‌های خصوصی تهیه، تجزیه و تحلیل و تحقیق شده است».

موحد بیان کرد: «ارقام آماری بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی است که در بخش سیاست‌گذاری مهم و موثر است. رشد جمعیت در شهرها متفاوت است. 3.75 درصد جمعیت در کابل و 3.24 درصد در شهرهای بزرگ دیگر مانند هرات، مزار شریف، قندهار، کندز و جلال آباد افزایش یافته است.

به گفته وی، 24.2 میلیون نفر معادل 70.60 درصد از جمعیت افغانستان در مناطق روستایی و 8.6 میلیون معادل 25 درصد در شهرها زندگی می‌کنند. تخمین زده می‌شود که 4.4 درصد از جمعیت افغانستان کوچی (عشایر) هستند.

موحد با بیان اینکه 47.5 درصد جمعیت افغانستان را افراد زیر 15 سال تشکیل می‌دهند، گفت: بر اساس این آمار، افغانستان دارای جمعیت جوان است و 49.7 درصد جمعیت افغانستان در سن کار هستند.

موحد همچنین گفت: «بر اساس این سالنامه در سال 1400 تولید ناخالص داخلی کشور یک هزار و دویست و سی و سه میلیارد است که بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات در تولید داخلی نقش داشته‌اند. نرخ تورم در کشور 5.1 درصد است که نسبت به سال گذشته کاهش نشان می‌دهد».

جمعیت افغانستان چقدر است