تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

جواب فعالیت صفحه 36 علوم ششم

جواب فعالیت صفحه 36 علوم ششم

جواب درس پنجم علوم ششم گام به گام درس ۵ علوم ششم نام درس : زمین پویا | موضوع : گام به گام | ششم ابتدایی گام به گام درس ۵ علوم ششم گام به گام علوم ششم /

جواب درس پنجم علوم ششم

جواب درس پنجم علوم ششم

گام به گام درس ۵ علوم ششم

نام درس : زمین پویا | موضوع : گام به گام | ششم ابتدایی

گام به گام درس ۵ علوم ششم

انتخاب سریع صفحه :

گام به گام علوم ششم درس ۵ :: زمین پویا گام به گام درس پنجم علوم تجربی ششم دبستان ، جواب سوالات – فعالیت ها – فکر کنید – آزمایش کنید – کاوشگری – گفت‌‌وگو و جمع آوری اطلاعات صفحه ۳۲ و ۳۳ و ۳۴ و ۳۵ و ۳۶ و ۳۷ و ۳۸ درس ۵ علوم کلاس ششم .

جواب آزمایش کنید صفحه ۳۲ علوم ششم

هر یک از گروه‌های کلاس، یک عدد تخم‌مرغ آب پز با پوست را به کلاس بیاورند. * با انگشتان خود به پوسته تخم‌مرغ فشار وارد کنید. حالا پوست تخم‌ مرغ را بکنید. با انگشتان خود به سفیده تخم‌مرغ فشار وارد کنید. * چگونگی عکس‌العمل پوسته و سفیده تخم‌مرغ را با هم مقایسه کنید و نتیجه را به کلاس گزارش دهید. پاسخ: پوسته تخم‌مرغ می‌شکند و سفیده تخم‌مرغ به علت نرم بودن با فشار دست له می‌شود و یا انگشت در آن فرو می‌رود.

سپس تخم‌مرغ را به وسیله چاقو از وسط نصف کنید و لایه‌‌های آن را با لایه‌های زمین مقایسه کنید. پاسخ: مشاهده می‌شود که تخم‌مرغ هم مانند زمین از سه قسمت پوسته، گوشته (سفیده) و هسته (زرده) ساخته شده است.

جواب کاوشگری صفحه ۳۳ علوم ششم

۱- یک قطعه چوب خشک و یک قطعه چوبِ تَر با قطر تقریبی یک سانتی‌متر و طول ۷۰ سانتی‌متر بردارید. چوب‌ها را طوری روی میز محکم ببندید که فاصله‌ی ابتدای هر دو تا لبه‌‌ی میز یکسان باشد. ۲- از هر یک از چوب‌ها یک وزنه‌‌ی ۲۰۰ گرمی آویزان کنید (فاصله‌‌ی محلّ قرار گرفتن وزنه‌ها با انتهای هر دو چوب باید یکسان باشد). چه چیزی مشاهده می‌کنید؟ فاصله‌ٔ وزنه تا زمین را اندازه‌گیری و یادداشت کنید. پاسخ: چوبی که تر هست مقداری خم می شود و چوب خشک تغییری نمی کند و کمی به انتهای چوب که روی میز قرار دارد فشار وارد می شود.

۳- قسمت دو را با وزنه‌های ۳۰۰ و ۳۵۰ گرمی تکرار و مشاهدات خود را در جدول زیر یادداشت کنید.

نتیجه‌‌ی کاوش خود را در یک یا چند سطر بنویسید. پاسخ: چوب خشک بسیار راحت از چوب تر می شکند. وقتی که چوب، تَر شود قدرت خم شدن آن بالا می رود و گاهی ممکن است که تا انتها خم شود اما نشکند ولی چوب خشک به محض این که فشار بیشتری نسبت به مقاومتی که دارد را متحمل شود می شکند.

جواب فکر کنید صفحه ۳۴ علوم ششم

آیا همه زمین لرزه‌ها باعث خرابی در سطح زمین می‌‌شوند؟ چرا؟ پاسخ: خیر، بیشتر زمین‌لرزه‌ها خفیف هستند و در زیر اقیانوس‌ها رخ می‌دهند و انرژی آزاد شده در آن‌ها میزان اندکی است ولی همین عامل از ذخیره انرژی درون زمین و وقوع زمین‌لرزه بزرگ جلوگیری می‌کند. از طرفی، در میزان خرابی‌ها و خسارت‌های حاصل از زلزله، علاوه بر شدت و قدرت زلزله، استحکام زمین و ساختمان‌ها نیز تأثیر دارند.

 همگام درس HamGamDa s.com

جواب علم و زندگی صفحه ۳۴ علوم ششم

با توجه به تأثیرات زمین‌لرزه‌هایی که باعث خسارت‌هایی در محیط زندگی می‌شود، جدول زیر را تکمیل کنید.

جواب فکر کنید صفحه ۳۵ علوم ششم

یکی از بازیکنان فوتبال در مسابقه‌ای بر اثر برخورد با بازیکن حریف، دچار شکستگی ساق پاشد؛ پس از چند ماه استراحت و درمان، دوباره به میدان بازی فوتبال برگشت. به نظر شما اگر همان پای این بازیکن، دوباره آسیب ببیند، احتمال شکستگی پای او در کدام قسمت بیشتر است؟ پاسخ: به احتمال زیاد ساق پای او؛ چون این بخش به علت شکستگی قبلی دارای مقاومت کمتری است، مجدداً دچار آسیب خواهد شد.

جواب گفت‌وگو صفحه ۳۶ علوم ششم

آیا شما تاکنون زمین‌لرزه‌ای را تجربه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید قبل از وقوع، در هنگام وقوع و پس از وقوع زمین لرزه چه اقداماتی را باید انجام دهید؟ با راهنمایی معلم خود درباره این موارد گفت‌وگو و جدول زیر را کامل کنید.

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۳۶ علوم ششم

درباره مهم‌ترین زمین لرزه‌های ۵۰ سال اخیر ایران، از نظر محل وقوع و خسارت‌های وارد شده، اطلاعات جمع‌آوری کنید و به کلاس گزارش دهید. پاسخ: درباره مهمترین لرزه‌ های ۵۰ سال اخیر: زلزله طبس= با شدت ۷.۷ ریشتر در سال ۱۳۵۷ و ۱۹ هزار و ۶۰۰ نفر رشته و تخریب ۱۶ روستا را به دنبال داشت. زلزله رودبار و منجیل= در سال ۱۳۶۹ با شدت ۴.۷ ریشتری لرزید که ۳۵ هزار نفر کشته به همراه داشت. زلزله بم= در سال ۱۳۸۲ با شدت ۵.۶ ریشتر ۴۱ هزار نفر کشته داشته. عر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی= در سال ۱۳۹۱ با شدت ۲.۶ ریشتر و ۳۱۰ نفر کشته و بیش از ۱۸۰۰ مجروح به جای گذاشت. زلزله ی سرپل ذهاب کرمانشاه(ازگله)= در سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ با ۳.۷ریشتر تعداد کشته ۶۲۰ نفر بوده است و ۹۳۸۸ نفر زخمی و حدود ۷۰ هزار نفر بی خانمان شدند… زلزله سرپل ذهاب آخرین زلزله مهم ۵۰ سال اخیر بوده است.

نویسنده و محقق= نیایش سیاوشی

امیدوارم از نوشته من استفاده ی خوبی داشته باشید. ????????????????

 همگام درس HamGamDa s.com

جواب فعالیت صفحه ۳۶ علوم ششم

جواب فعالیت وسط صفحه ۳۶ علوم ششم

هنگام پختن برنج در کنار مادر خود  بایستید و در زمان جوشیدن، آن را به دقت مشاهده کنید. مشاهدات خود را بنویسید. ‌پاسخ: ورود و خروج بخار آب و تشکیل حباب‌های آب که بلافاصله پس از تشکیل می‌ترکند را مشاهده می کنیم. در حقیقت وقتی که فشار بخار مایع با فشار جو برابر می‌‌شود، مایع شروع به جوشیدن می‌کند. در این دما، بخار حاصل در درون مایع سبب ایجاد حباب و جوشش می‌شود. تشکیل حباب در دمای پایین‌تر از نقطه جوش غیر ممکن است، زیرا فشار هوا بر سطح مایع که بیش از فشار داخل آن است، مانع از تشکیل حباب می‌شود.

اگر شعله حرارت زیرظرف برنج را کاهش یا افزایش دهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ ‌پاسخ: افزایش شعله موجب افزایش حباب‌ها خواهد شد و بالعکس کاهش شعله حرارت زیر ظرف برنج موجب کم شدن سرعت تشکیل حباب‌ها خواهد شد.

جوشیدن آب برنج را با جوشش مواد مذاب درون زمین مقایسه کنید. ‌پاسخ: همین اتفاق در مورد جوشش مواد مذاب هم رخ می‌دهد با این تفاوت که گازهای خروجی علاوه بر بخار آب شامل گازهای دیگری نیز می‌شود.

جواب فعالیت پایین صفحه ۳۶ علوم ششم

در گروه خود، مقداری خاک رس را با آب، مخلوط و گل رس تهیه کنید. سپس آن را به شکل مخروط آتشفشانی در آورید که دهانه آن فرو رفته است. پس از خشک شدن، مقداری ماده شیمیایی آمونیم دی کرومات در دهانه آن بریزید و با نظارت معلم خود، آن را با شعله کبریت روشن و نتیجه را مشاهده کنید. پاسخ: آمونیم دی کرومات یک ماده جامد تقریباً نارنجی رنگ است بعد از سوختن این ماده گاز نیتروژن و بخار آب و ماده جامد دیگری به رنگ سبز تیره تولید می‌شود این واکنش گرمای زیادی تولید می‌کند و بسیار سریع رخ می‌‌دهد.

جواب آزمایش کنید صفحه ۳۸ علوم ششم

آیا می‌خواهید یکی از گازهای آتش‌فشانی را تولید کنید؟ ۱ــ برای این کار مقداری جوش شیرین را در یک لیوان بریزید و سپس به آن مقداری سرکه اضافه کنید. ۲ــ مشاهدات خود را یادداشت و به کمک معلم خود نوع گاز حاصل را تعیین کنید. پاسخ: مشاهده می‌شود به محض ریخته شدن سرکه در جوش شیرین یک تغییر شیمیایی رخ داده با تولید گاز کربن دی اکسید محتوای داخل لیوان به بیرون فوران می‌کند.

جواب جمع‌آوری اطلاعات صفحه ۳۸علوم ششم

درباره آتش‌فشان‌ها اطلاعات جمع‌آوری و جدول زیر را تکمیل کنید.

پوکه معدنی : دانه های سبک حاصل از فعالیت های آتش فشانی به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت سقف و دیوار های پیش ساخته و به عنوان عایق صدا و گرما استفاده میشود. استفاده درکشاورزی به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب. برای استفاده در ساختمان ، سد ها ، اسکله ها و پله ها سنگ پا : از سرد شدن گدازه های آتش فشانی شکل میگیرد و به عنوان ساینده در صنعت چوب بری و مواد بهداشتی استفاده می شود.

 همگام درس HamGamDa s.com

جواب فکر کنید صفحه ۳۸ علوم ششم

ساکنان مناطق آتش‌فشانی چه موارد ایمنی را باید رعایت کنند؟ ‌پاسخ: ۱- آمادگی برای تخلیه فوری ۲- داشتن اطلاعات و اخبار زمین‌شناسی برای اطلاع از زمان دقیق فوران ۳- داشتن وسایل کمک‌های اولیه ۴- پناه بردن به مکان‌های امن ۵- استفاده از ماسک در هنگام فوران، جهت دوری از ذرات گرد و غبار ۶- آمادگی مقابله با خطر امواج بسیار بلند (سونامی) که در اثر فوران در اعماق دریا صورت می‌گیرد. ۷- آمادگی مقابله با خطر باران‌هایی ناشی از فوران ۸- ایجاد ایستگاه مراقبت در مناطق آتش‌فشانی ۹- برسی ساختمان زمین‌شناسی آتش‌فشان: یعنی از قبل باید مناطق گسلی و نحوه جریان آب در اطراف آتش‌فشان تعیین شود.

???? اگر به دنبال دیگر درس ها هستید روی لینک زیر کلیک نمایید.

⭐ گام به گام علوم ششم

جواب فصل ۶ علوم ششم

جواب فصل ۴ علوم ششم

سوالات متن علوم ششم

مطالب مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دیدگاه های تایید شده : 66 | در انتظار بررسی: 0

عالی بود

بابا دستت درد نکنه خیلی دستت درد نکنه که بخاطر ما این همه مینویسی

عالی بود ممنون

خیلی عالیه

دمت گرم دگه پول نمیدیم بریم گام به گام بگیریم

عالی بود ممنون از شما

آره خیلیییییییییییییییی خوبه

سلام حسین قلیزاده هستم ممنون از جواباتون راستی علی جان خدا عزیزت را رحمت کنه من هم خالم مرد

سلام عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بودممنون❤️❤️❤️❤️????????????????????????

ممنون از شما عاااااااااااااااااالی بود????❤️????

لطقا جمع آوری اطلاعات اول صفحه ۳۸ رو هم بگید

پوکه معدنی : دانه های سبک حاصل از فعالیت های آتش فشانی به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت سقف و دیوار های پیش ساخته و به عنوان عایق صدا و گرما استفاده می شود. استفاده درکشاورزی به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب. برای استفاده در ساختمان ، سد ها ، اسکله ها و پله ها…. سنگ پا : از سرد شدن گدازه های آتش فشانی شکل میگیرد و به عنوان ساینده در صنعت چوب بری و مواد بهداشتی استفاده می شود

عالیییییییییییییییییییییییییییی خیلییییییییییییییییییی عالیییییییییییییییییییییییییییی

فکر میکنم اون اهر باشه نه عر دوست عزیز

سلام ممنون عالی بود

خیلی ممنون اطلاعات شما عالی بود ????????

خیلی ممنون از سازنده این سایت????????

????????????????

خواهش عزیزم

عالی بود ممنونم واقعا کمک می کنید ممنون رفقا

ممنون خیلی عالی بود ❤️ شاد و خرم باشید بدونه درد بدونه غم باشید براتون آرزوی سلامتی دارم ❤️ یلداتون هم مبارک ❤️

ممنون عالی بود.

ممنون دستتون درد نکنه عالی بود.

عالی عالی عالی بود خیلی ممنون از سازنده ی این سایت واقعا مرسی

®©¤¤¢¢«»”““®©°||€£????????????❤????????????????????????????????✌✌✌✌✌✌

چوب خشک با افزایش نیروی وزنه انعطاف پذیری کمی دارد و کمی به سمت پایین کشیده می شود چوب تر با افزایش نیروی وزنه انعطاف پذیری بیشتری دارد و بیشتر به سمت زمین کشیده می شود اگر وزنه های سنگین تری را به چوب خشک ببندیم ممکن است بشکند

جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۳۸ پوکه معدنی : دانه های سبک حاصل از فعالیت های آتش فشانی به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت سقف و دیوار های پیش ساخته و به عنوان عایق صدا و گرما استفاده میشود. استفاده درکشاورزی به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب. برای استفاده در ساختمان ، سد ها ، اسکله ها و پله ها سنگ پا : از سرد شدن گدازه های آتش فشانی شکل میگیرد و به عنوان ساینده در صنعت چوب بری و مواد بهداشتی استفاده می شود.

مرسی عزیزم

سلام ممنونم از اونایی که جواب ارسال کردن???? فقط چرا خودتون جواب رو توی سایت نمیگذارین ولی درکل ممنون از سازنده سایت????

میشه جواب صفحه 33 علوم رو بگید؟ نتیجه نه بالای نتیجه✨

عالی بود سپاس سپاس سپاس

سلام ممنون

سلام. میشه جمع آوری اطلاعات اول صفحه ۳۸ را بگید؟ ممنون

ممنون خیلی عالی بود❤️

از راه دور میبوسمتون????????

ممنون عالی بود یه دنیا مرسی❤????????????????

عالی فقط مطالب رو کمی کوتاه کنید

خیلی عالی بودن ممنون از همگے تــــون????????❤

مرسی رفقا عالی بود ????دست گلتون درد نکنه ممنون از شما ????میبوسمتون????????

سلام مطالب عالی و مورد تایید و بسیار خوبی بود و من در کتاب این ها رو ننوشتم اما از این مطالب در سوالاتی که قرار بود از این درس دربیارم استفاده کردم و متشکرم از کسانی که این مطالب رو در اختیار ما گذاشتند باز هم ممنون و اینکه ممنون میشم اگر دیگر جواب سوالات رو کم کنید چون همش تو کتاب جا نمیشه و من بخاطر همین در کتاب ننوشتم ……….اما ممنون از نویسنده این مطالب بسیار کامل

جواب کاوشگری صفحه 33 چوب خشک راحت تر شکسته می‌شود بنابراین انرژی را سریع تر آزاد می‌کند اما چوب تر خم می‌شود و حالت کشسانی دارد .

تو رو خدا کاوشگری صفحه ی ۳۳ کتاب رو بگید ????????

جمع آوری اطلاعات:

زمین لرزه بوئین زهرا با شدت ۲۷ ریشتر و ۱۰۰۰۰ نفر کشته در سال ۱۳۴۱ به وقوع پیوست.

بفرمایید امیدوارم راضی باشید.????????????

مرگ

بله لطفا

لطفا جواب کاوشگری صفحه ۳۳ رو بزارین

عالی بود

خیلی ممنون عالی بود ????

فکر کنید صفحه ۳۸ جواب همان گفت گوی صفحه ۳۵ است

جواب هایتان عالی بپد ممنون????

سلام ممنون آرمیتا جون عالی بود

من جواب کاوشگری رو میدونم براتون بگم؟

بله ارسال کنید

لطفا بگید

چرا پاسخ جمع آوری اطلاعات رو نگذاشتید؟ لطفا بگذارید

من جواب کاوشگری رو میدونم

چه جوری این همه رو نوشتی افرین

جمع آوری اطلاعات صفحه 36 درباره مهمترین ن‌لرزه‌های ۵۰ سال اخیر: زلزله طبس= باشدت ۷.۷ ریشتر در سال ۱۳۵۷ و ۱۹ هزار و ۶۰۰ نفر رشته و تخریب ۱۶ روستا را به دنبال داشت. زلزله رودبار و منجیل= در سال ۱۳۶۹ با شدت ۴.۷ ریشتری لرزید که ۳۵ هزار نفر کشته به همراه داشت. زلزله بم= در سال ۱۳۸۲ با شدت ۵.۶ ریشتر ۴۱ هزار نفر کشته داشته. عر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی= در سال ۱۳۹۱ با شدت ۲.۶ ریشتر و ۳۱۰ نفر کشته و بیش از ۱۸۰۰ مجروح به جای گذاشت. زلزله ی سرپل ذهاب کرمانشاه(ازگله)= در سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ با ۳.۷ریشتر تعداد کشته ۶۲۰ نفر بوده است و ۹۳۸۸ نفر زخمی و حدود ۷۰ هزار نفر بی خانمان شدند… زلزله سرپل ذهاب آخرین زلزله مهم ۵۰ سال اخیر بوده است.

نویسنده و محقق= نیایش سیاوشی

امیدوارم از نوشته من استفاده ی خوبی داشته باشید. ????????????????

مرسی عزیزم موفق باشید

سلام درمورد زلزله کرمانشاه اشتباه نوشتی من خودم در سرپل ذهاب هستم زلزله به بزرگی7.3ریشتر بود که متاسفانه من هم یکی از عزیزان رو از دست دادم????

خدا رحمتشون کنه

الهی عزیزم، با این حال که نمیشناسمتون ، تسلیت میگم با این حال که چند سال میگذره ، ولی این مهمه که تسلیتم رو به شما بگم،. تسلیت میگم علی آقا، منم عزیزترین کسم رو از دست دادم اما من توی تهران زندگی میکنم. اسمشونم علی بود، خلاصه تسلیت میگم داداش،???????? Has i.m

خدا رحمتشون کنه

اطلاعاتی که دادید اشتباهه برای مثال زلزله طبس با شدت 7.8 ریشتربود و بین 15تا25هزار نفر کشته داشت یا زلزله منجیل و رودبار 37هزار نفر کشته داشت زلزله بم ۵۰ هزار نفر کشته داشت و 6.6ریشتر بود

بسیار عالی ممنون از شما

منطقه ی امن: زیرمیز در چهارچوب کنار دیوارهای استوار و محکم شیوه ی پناهگیری: روی یک زانو مینشینیم دستانمان را قلاب و بر روی سرمان میگذاریم سپس در یک چای امن قرار میگیریم

مرسی ارمیتا جان

خواهش میکنم

خوبع یکم جواباش شخمیع????????

پاسخ: چوب تر چون ملایم تر است

عالی هستش

جواب فعالیت صفحه 36 علوم ششم