تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

رشته تجربی برای چه کسانی مناسب است

رشته تجربی برای چه کسانی مناسب است

رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟ چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند؟ کسب توانایی های لازم برای رشته تجربی + 9 توانایی مهم در این مطلب توضیح

رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟

رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟ شاید این سوالی باشد که در زمان انتخاب رشته بپرسید. البته پس از بررسی این مورد، باید در نظر بگیرید که چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند و توانایی های لازم برای رشته تجربی چیست. تمامی موارد گفته شده، در این مطلب به صورت کامل شرح داده خواهند شد، با ما همراه باشید.

به طور کلی در زمان انتخاب رشته تحصیلی، آینده، بازار کار، توانمندی های مورد نیاز و… جزو مواردی می باشند که باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار بگیرند. چرا که دانش آموزان باید بدانند رشته تجربی مناسب چه کسانی است و چه توانایی هایی برای این رشته نیاز است.در این مطلب علاوه بر پاسخ دادن به سوالات مطرح شده، سعی داریم تا شما را با رشته های زیر گروه های مختلف کنکور تجربی نیز آشنا کنیم.

در مجموع برای انتخاب رشته تحصیلی، نیاز به یک سری اطلاعات دارید که به صورت مفصل در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

فهرست محتوا

رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟

هنگامی که از بیش تر دانش آموزان در مورد انتخاب رشته تجربی سوال می شود، یک جواب تکراری شنیده خواهد شد: می خواهم پزشکی بخوانم. حال این پزشکی می تواند بین رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی تقسیم شود.

یکی از دلایلی که دانش آموزان را به سمت انتخاب رشته تجربی سوق می دهد، درآمد بالا و مناسب پزشکی می باشد. اما لازم است بدانید که اگر به پزشکی و علوم آزمایشگاهی علاقه مند هستید و هم چنین توان جسمانی و روحی بالایی دارید تا خودتان را با شرایط بیمارستان سازگار کنید، می توانید در این رشته تحصیلی موفقیت مناسبی را به دست آورید.

بیش ترین مباحثی که در رشته تجربی مورد بحث قرار می گیرد، مربوط به علوم طبیعی و تجربی می باشد. افرادی که به این شاخه علاقه دارند و از ذهنی پر جنب و جوش و فعال، شخصیتی ریسک پذیر و هیجانی و با قابلیت ارائه کار گروهی برخوردار هستند، می توانند به درجات مطلوبی در این رشته برسند.

ویژگی های شخصیتی برای تحصیل در رشته تجربی

به طور کلی این دسته از افراد به دنبال زندگی منظم و یا ساعات کاری به موقع نمی باشند و همانند پزشکان و پرستاران می توانند در ساعات مختلفی از شبانه روز با کار تیمی نتیجه مطلوبی را به دست آورند. این افراد فعالیت و در جمع به صورت گروهی را به فعالیت های انفرادی ترجیح می دهند.

برای اطلاع از لیست کامل رشته های دانشگاهی کلیک کنید.

رشته تجربی شامل چه درس هایی می شود؟

چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند؟ اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است، لازم است بدانید که رشته تجربی چه درس هایی را در بر می گیرد. در این بخش از مطلب به صورت کامل لیست کتاب های رشته تجربی در مقاطع ‌مختلف تحصیلی را برای شما نام برده ایم:

لیست کتاب های دهم تجربی

لیست کتاب های یازدهم تجربی

لیست کتاب های دوازدهم تجربی

دروس رشته تجربی در دبیرستان شامل دروس حفظی، مفهومی و همین طور محاسباتی می شود. درس هایی مانند ریاضی و فیزیک بیش تر جزو دروس محاسباتی می باشند و یک ذهن فعال و پویا نیاز دارد. درس شیمی که تلفیقی از محاسبات، حفظیات و مفهوم است و در آخر مهم ترین درس های رشته تجربی که شامل زیست شناسی می شود، ترکیبی و مفهومی می باشد.

درس زمین شناسی نیز یکی دیگر از دروس رشته تجربی محسوب می شود که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و در مقایسه با سایر دروس، خیلی آسان تر است. به خصوص در شیوه آموزش نظام جدید که دو کتاب به یک کتاب تبدیل شده است و صرفا در پایه یازدهم توسط دبیران تدریس می گردد.

تحصیل در رشته تجربی برای چه افرادی مناسب است؟

زمین شناسی از ضریب کم تری در کنکور تجربی برخوردار می باشد. به همین خاطر بیش تر دانش آموزان این درس را حذف و یا کم تر به آن می پردازند. البته برای مدرسه و در طول تحصیل تا پیش از کنکور، این درس مانند سایر درس ها از اهمیت چشم گیری برخوردار می باشد.

برای اطلاع از زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز کلیک کنید.

برای رشته تجربی چه درس هایی مهم است؟

اگر می خواهید توانایی های لازم برای رشته تجربی را مورد بررسی قرار دهید و یا به پرسش رشته تجربی مناسب چه کسانی است، پاسخ دهید، لازم است با درس های مهم آن آشنا شوید.

در سال های اخیر با در نظر گرفتن رقابت شدیدی که در بین داوطلبان رشته علوم تجربی وجود دارد، باید بدانید که تمامی دروس از اهمیت چشم گیری برخوردار می باشند. اما از نظر عددی لازم است بدانید که هر درس یک ضریبی را به خود اختصاص می دهد.

در صورتی که بر اساس همین ضرایب بخواهیم مهم ترین دروس رشته علوم تجربی را شناسایی کنیم، باید بدانید که در بین دروس عمومی، درس ادبیات و دین و زندگی بالا ترین ضریب و در بین دروس اختصاصی درس زیست و پس از آن درس شیمی، بیش ترین ضریب را به خود اختصاص داده اند. به همین خاطر جزو دروس مهم رشته تجربی به شمار می آیند.

معرفی رشته های زیر گروه های مختلف کنکور تجربی

قطعا برای یافتن جواب برای پرسش رشته تجربی مناسب چه کسانی است و یا پاسخ دادن به پرسش چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند، لازم است بر اساس علایق و سلایقی که دارید، رشته دانشگاهی خود را انتخاب کنید. هم چنین باید تحقیقات لازم را در مورد هر رشته به عمل بیاورید تا با توانایی های لازم برای رشته تجربی آشنا شوید. در ادامه رشته های زیر گروه های مختلف تجربی را برای شما در قالب جدول درج کرده ایم:

رشته های زیر گروه 1 تجربی

رشته های زیر گروه 2 تجربی

رشته های زیر گروه 3 تجربی

رشته های زیر گروه 4 تجربی

چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند؟

زیر گروه پنج کنکور تجربی

چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند؟

به منظور موفقیت در رشته تجربی، قوی بودن در درس های علوم تجربی متوسطه اول، علوم زیستی، ریاضی و شیمی از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد. دانش آموزانی که به ساختمان بدن موجودات علاقه دارند و از مطالعه طبیعت مانند گیاه، جانوران و محیط زیست لذت می برند، می توانند در این رشته به موفقیت لازم دست پیدا کنند.

هم چنین افرادی که علاقه زیادی به کار های ازمایشگاهی دارند و توانایی های لازم را در این خصوص دارا می باشند، جزو کسانی هستند که می توانند در این رشته موفق شوند.

برای اطلاع از مشاغل مربوط به رشته تجربی کلیک کنید.

توانایی های لازم برای رشته تجربی

رشته تجربی مناسب چه کسانی است؟ قطعا اگر این بخش از مطلب را به طور کامل مطالعه کنید، در خواهید یافت که توانایی های لازم برای رشته تجربی چیست و شما به چه مهارت هایی نیاز دارید:

بررسی توانایی های لازم برای رشته تجربی

برای دانلود پی دی اف این مطلب کلیک کنید.

خلاصه مطلب

توجه داشته باشید که توانایی های لازم برای رشته تجربی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید روحیات شما با سبک دروس این رشته سازگاری داشته باشد. هم چنین اگر به دنبال پاسخ برای پرسش رشته تجربی مناسب چه کسانی است، هستید، به شما پیشنهاد می دهیم که از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید و یا تحقیقات لازم را از طریق فضای مجازی در مورد زیر گروه های مختلف رشته تجربی انجام دهید.

شما می توانید در این زمینه از کارشناسان ایران تحصیل کمک بگیرید تا به درستی رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید و در نهایت در دانشگاه مورد نظر خود قبول شده و ادامه تحصیل دهید.

1. چه مهارت هایی برای رشته تجربی لازم است؟

2. چه کسانی در رشته تجربی موفق می شوند؟

افرادی که بتوانند دروس تخصصی را به خوبی آموزش ببینند و مهارت های گفته شده را داشته باشند.

3. آیا دروس عمومی در کنکور تجربی تاثیر گذار هستند؟

برای دروس دین و زندگی و ادبیات از ضریب بالایی برخوردار می باشند.

رشته تجربی برای چه کسانی مناسب است