تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

رشد قد تا 25 سالگی

رشد قد تا 25 سالگی

قد بلند مزایای خاصی داشته و شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به ‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. در ادامه نکاتی را درباره افزایش قد خواهیم گفت.

چگونه قد خود را افزایش دهیم؟

برای افزایش قد در بزرگسالی چه کنیم؟

قد بلند بودن مزایای خاص خودش را دارد. قد بلند شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. متاسفانه، برخلاف وزن، قد افراد به راحتی قابل تغییر نیست و افزایش قد تابع عوامل زیادی است.

در دوران بلوغ، میزان رشد قد می تواند هر سال تا 4 اینچ افزایش یابد. افراد در این دوره به حداکثر قد خود می رسند. به طور معمول، رشد در دختران زودتر از پسران شروع می شود و در حدود 16 سالگی متوقف می شود. پسرها در پایان نوجوانی دچار افزایش ناگهانی قد می شوند. مسئله ای که ذهن افراد را درگیر کرده است افزایش قد پس از نوجوانی می باشد.

عامل اصلی تعیین قد، ساختار ژنتیکی فرد است. وجود افراد قد بلند در خانواده بیشتر از سایر عوامل موثر است. عوامل خارجی مانند تغذیه و ورزش نقش کمتری دارند. متاسفانه شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید. با این حال، برخی از عوامل می تواند رشد قد شما را در دوران نوجوانی به حداکثر برساند. همچنین در بزرگسالی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند قد بلندتر به نظر برسید. در ادامه این مقاله از وبسایت دکتر فارمو به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

نیم نگاهی به عناوین مطلب

چه عاملی قد افراد را تعیین می کند؟

قد توسط طیف وسیعی از عوامل تعیین می شود، از جمله:

ژنتیک تاثیر بیشتری در قد افراد دارد. مطالعاتی که روی دوقلوها انجام شده است نشان می دهد که بزرگترین عامل در تعیین تیپ بدنی افراد، وراثت است. اگر پدر و مادر فردی قد بلند باشند، احتمال اینکه آن فرد نیز قد بلند باشد، بیشتر است. همچنین اگر والدین فرد قد کوتاهی داشته باشند، احتمال اینکه فرد نیز کوتاه قد شود بسیار زیاد است. جنسیت یکی دیگر از عوامل بیولوژیکی است که در تعیین قد افراد نقش دارد. به صورت کلی در زنان پتانسیل قد کمتری نسبت به مردان دیده می شود..

عوامل موثر بر افزایش قد

DNA و ساختار ژنتیکی فرد

تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک شما حدود 80 درصد از قد شما را تعیین می کند. توسعه اخیر فن‌آوری‌های ژنوتیپ و توالی‌یابی DNA به دانشمندان کمک کرده است تا بینشی در مورد ساختار ژنتیکی قد انسان به دست آورند.

حدود 700 نوع ژن قد یک فرد را تعیین می کند. برخی از ژن ها بر رشد قد تاثیر می گذارند، در حالی که برخی دیگر بر هورمون رشد تاثیر می گذارند. افراد با پیشینه های قومی مختلف به دلیل داشتن DNA متفاوت دارای میزان قد متفاوتی هستند. شرایطی مانند کوتولگی و غول‌پیکری نیز از نتایج ساختار ژنتیکی است.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم برای داشتن بدنی متناسب بسیار مهم است. به خصوص در سال های نوجوانی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای رشد ضروری است. غذاهای غنی از مواد مغذی باعث می شود پتانسیل رشد شما به حداکثر برسد. بزرگسالان نیز می توانند بدن خود را به همین ترتیب متناسب و سالم نگه دارند.

مواد مغذی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به تقویت استخوان ها و مفاصل شما برای افزایش قد کمک کند. مطالعات و شواهد نشان می دهند که تغذیه به عنوان یکی از عوامل اصلی در افزایش قد موثر می باشد. مشاهدات ثابت کرده اند که تفاوت زیادی در قد افرادی که در وضعیت های اقتصادی متفاوتی هستند وجود دارد.

کلسیم، منیزیم و ویتامین D ریزمغذی هایی هستند که برای استحکام استخوان باید مصرف شوند. همچنین پروتئین ها به ترمیم آسیب های بافتی کمک می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که پروبیوتیک ها باعث رشد در کودکان می شوند. این مواد مغذی برای بدن ضروری بوده و در سالهای اولیه رشد انسان بر قد او تاثیر می گذارند.

الگوی خواب

یک الگوی خواب ثابت و نرمال برای رسیدن به قد بلند بسیار مهم است. غدد هیپوفیز در شب ها هورمون های رشد ترشح می کنند. این هورمون ها باعث افزایش قد و ضخیم شدن استخوان ها می شوند.

بهم زدن نظم الگوی خواب یا کم خوابی عملکرد بدن را مختل می کند. وضعیت صحیح خوابیدن به علت تاثیر آن بر شکل ستون فقرات بسیار مهم است. خوابیدن در وضعیت نادرست ممکن است ستون فقرات و گردن را تحت فشار قرار دهد و منجر به توقف رشد در آن قسمت از بدن شود.

محققان دانشگاه ویرجینیا آزمایشی را روی 23 نوزاد انجام دادند. آنها از والدین نوزادان خواستند تا قبل از خواب جزئیات نحوه خوابیدن نوزادان خود را ثبت کنند. محققان مشاهده کردند که هر بار که نوزاد به موقع و در وضعیت صحیح می خوابد، میزان رشد به طور میانگینحدود 43 درصد افزایش می یابد. همچنین به ازای هر ساعت خواب اضافه، 20 درصد افزایش قد مشاهده می شود.

تاثیر بلوغ بر قد

افراد در نوجوانی به سرعت در حال رشد هستند. جدول زمانی برای رشد بسته به جنسیت متفاوت است. دختران در دوران کودکی خود به سرعت رشد می کنند. آنها زودتر از پسران به بلوغ می رسند. در این مدت قد آنها نیز به شدت افزایش می یابد. بلوغ دختران معمولا از سن 8 تا 13 سالگی رخ می دهد.

در بیشتر موارد، قاعدگی پس از رسیدن به حداکثر قد در دختران رخ می دهد. دختران بعد از قاعدگی یک یا دو اینچ رشد می کنند. سن 14 تا 16 سالگی زمانی است که رشد بیشتر دختران قطع شده و ادامه نمی یابد. آنها در این سن به حداکثر میزان قد خود می رسند. پس از این سن، دیگر افزایش قد رخ نمی دهد.

به طور متوسط، پسران دو سال دیرتر از دختران به حداکثر میزان قد خود می رسند. آنها معمولاً از زنان قد بلندتر هستند. برخی از پسران در سنین 11 تا 12 سالگی بالغ می شوند و برخی دیگر در حدود 13 تا 14 سالگی بالغ می شوند.

کسانی که دیر به بلوغ می رسند سریع تر از مدت زمان نرمال رشد می کنند تا زمان از دست رفته را جبران کنند. پسران در دوران بلوغ به طور متوسط سالانه سه اینچ رشد می کنند. آنها در پایان دوره نوجوانی به 92 درصد قد بزرگسالی خود می رسند.

ورزش برای افزایش قد

ورزش منظم برای کودکان و بزرگسالان ضروری است. ورزش باعث افزایش تولید هورمون رشد می شود. تمرینات قدرتی و کاردیو تناسب اندام شما را حفظ کرده و شما را لاغر نگه می دارد.

ورزش به شما کمک می کند تا قد بلندتر به نظر برسید. ورزش هایی مانند یوگا و سایر تمرینات انعطاف پذیری نیز می توانند کمک کننده باشند. افراد مسن می توانند ورزش های ملایم مانند پیاده روی و تمرینات قدرتی را با شدت کم و به طور منظم انجام دهند تا به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

آیا بلوغ زودرس بر قد تاثیر می گذارد؟

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که افراد در سنین بسیار پایین‌تری دچار تحولات نوجوانی می‌شوند. این عارضه معمولاً از هر 5000 کودک 1 نفر را مبتلا می کند. در چنین مواردی، دختران بین 8 تا 13 سالگی و پسران بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند.

علائم بلوغ زودرس شبیه بلوغ معمولی است. همچنین از نظر جسمی و روحی بر کودک تأثیر می گذارد. افرادی که دچار بلوغ زودرس می شوند در نهایت کوتاهتر از پتانسیل واقعی رشد خود خواهند شد. دلیل اصلی این امر این است که پایان بلوغ نشان دهنده پایان سالهای رشد است.

اهمیت وضعیت بدن برای داشتن قد بلند

نحوه نشستن، ایستادن و خوابیدن تأثیر زیادی بر قد افراد دارد. خمیدگی مداوم بدن انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد زیرا بدن باید با موقعیت تنظیم شود. جدا از معایب زیاد خمیده راه رفتن و نشستن، این کار روی قد شما نیز تاثیر می گذارد. تمرین مداوم برای حفظ وضعیت بدنی مناسب باعث می شود بلندتر از آنچه هستید به نظر برسید.

صاف راه رفتن و صاف نشستن می تواند قد شما را تا 2 اینچ افزایش دهد. بیشترین پتانسیل قد شما با صاف راه رفتن قابل دستیابی است. کاهش قد به دلیل خم شدن ستون فقرات و افتاده شدن شانه ها اتفاق می افتد. تنها چیزی که نیاز دارید صبر و تلاش مستمر برای حفظ حالت بدن در وضعیتی مناسب است.

همیشه به یاد داشته باشید که هنگام راه رفتن پشت خود را صاف نگه داشته و شق و رق بایستید. راه رفتن با وضعیتی مناسب یک حالت ایده آل برای بدن شما است. مراقب وضعیت ایستادن خود نیز باشید. پاهای خود را کمی از هم باز کنید و دست ها را به بدن نزدیک کنید. از قرار دادن دست ها در داخل جیب خودداری کنید زیرا باعث افتاده شدن شانه ها می شود.

صاف نشستن را تمرین کنید. نشستن طولانی مدت در نهایت منجر به خمیدگی پشت شما می شود. وضعیت بدن خود را اصلاح کنید. برای جلوگیری از خمیدگی پشت می توانید از صندلی های بدون پشتی استفاده کنید. وضعیت خواب نیز نقش مهمی در میزان قد شما دارد. از هر گونه وضعیتی که باعث کشیدگی کمر و گردن شما می شود خودداری کنید. صاف یا پهلو بخوابید و یک بالش را بین پاها یتان قرار دهید تا وضعیت مناسب برای ستون فقرات شما حفظ شود.

برای رسیدن به قد بلند و مطلوب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

عواملی مانند رژیم غذایی، خواب و ورزش بهترین راه برای رسیدن به قد بلند هستند. ورزش یوگا را به طور منظم انجام دهید. یوگا وضعیت بدن و تنفس را بهبود می بخشد. این ورزش کمک می کند تا شما همیشه صاف بایستید. ژست کوهستانی، ژست کودک و ژست کبرا برخی از ژست های یوگا است که حالت بدن را بهبود می بخشد.

ورزش هایی مانند پلانک، پیلاتس و کرانچ شکم باعث تقویت عضلات میانی بدن می شود. عضلات قوی قسمت میانی بدن از ستون فقرات حفاظت می کند و از خمیدگی پشت جلوگیری می کند.

برخی از تمرینات ورزشی مانند شنا، دوچرخه سواری و تمرینات کششی می تواند به افزایش قد کمک کند. با این حال، هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که ثابت کند قد افراد با انجام این ورزش ها صد در صد افزایش می یابد.

نکته اصلی این است که هیچ راز جادویی برای افزایش ناگهانی قد وجود ندارد. تلاش برای حفظ وضعیت بدنی ایده آل و یک سبک زندگی خوب به شما کمک می کند تا بدون هیچ چالشی بهترین ظاهر خود را داشته باشید.

چگونه می توان قد را سریعتر افزایش داد؟

با انجام کار خاصی نمی توان قد را افزایش داد. تغذیه خوب، فعالیت بدنی کافی، خواب مناسب در دوران رشد، جنسیت، ژنتیک، بلوغ و سن عواملی هستند که قد نهایی فرد را تعیین می کنند.

آیا درمان طبیعی برای افزایش قد وجود دارد؟

متأسفانه خیر، هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند قد فرد را افزایش دهد. قد افراد با سبک زندگی خوب و تغذیه مناسب از سنین پایین می تواند به حد مطلوب خود برسد. کودکان هر روز باید حداقل 90 دقیقه را به فعالیت های بدنی مانند بازی در فضای باز یا شرکت در فعالیت های ورزشی و انجام یوگا و حرکات کششی اختصاص دهند.

آیا احتمال افزایش قد پس از هجده سالگی وجود دارد؟

قد افراد پس از رسیدن به سن 20-18 سالگی افزایش نمی یابد. برای دختران معمولاً قد در 14-15 سالگی به حداکثر خود می رسد. برای پسران، رشد و افزایش قد در بسیاری از موارد دیرتر اتفاق می افتد. پتانسیل قد را می توان در طول سال های نوجوانی با انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب به حداکثر رساند. تراکم استخوان و رشد ماهیچه ها نیز در بلندی قد نقش مهمی دارند.

کمبود ویتامین D و کلسیم ممکن است منجر به ضعیف شدن استخوان ها شود و در نتیجه منجر کوتاهی قد می شود. با این حال، قد تا حد زیادی از ژنتیک تبعیت می کند. حتی با رژیم غذایی مناسب و اقداماتی در راستای سبک زندگی، اگر از نظر ژنتیکی بدن برای رسیدن به قد بلند طراحی نشده باشد، ممکن است فرد کوتاه قد بماند.

آیا رژیم غذایی در قد بلند شدن افراد نقش دارد؟

یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر ایده آل ویتامین D و کلسیم برای رسیدن به حداکثر پتانسیل رشد بدن ضروری است. قد زیر مجموعه ای از رشد بدن است. بدن انسان به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد تا خود را برای دوران بلوغ آماده کند.

ژنتیک چقدر در افزایش قد نقش دارد؟

ژنتیک مهمترین نقش را در تعیین قد نهایی افراد ایفا می کند. در بین تمام پارامترها، تاثیر ژنتیک نزدیک به 60-80٪ است. بقیه عوامل محیطی شامل تغذیه، سبک زندگی، سلامت کلی، بلوغ و فعالیت های بدنی هستند.

چه غذا هایی به افزایش قد کمک می کند؟

تغذیه عاملی حیاتی در افزایش قد است و غذاهایی که ویتامین B12، ویتامین D، کلسیم و پروتئین دارند به رشد کمک می کنند. بنابراین، لبنیات، ماهی، لوبیا و حبوبات منابع بسیار خوبی از این مواد مغذی هستند که باعث افزایش قد می شوند.

آیا ورزش منظم در بلندی قد موثر است؟

ورزش باعث تحریک هورمون های رشد می شود. همچنین، تمرینات هوازی به تنظیم و تعادل وضعیت بدن کمک می کند. بنابراین، ورزش می تواند تیپ بدنی شما را قد بلندتر کند.

آیا قد افراد بعد از 18 سالگی افزایش می یابد؟

برای اکثر افراد، افزایش قد پس از رسیدن به 18 تا 20 سال متوقف می شود. با این حال، شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و وضعیت بدنی صحیح می‌تواند تأثیر مثبتی بر قد شما داشته باشد و شما را قد بلندتر نشان دهد.

آیا می توان بعد از 25 سالگی قد را افزایش داد؟

اعتقاد بر این است که افزایش قد افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی متوقف می شود. قد بلندتر به نظر رسیدن دشوار است اما غیرممکن نیست. ژنتیک نیز نقش کلیدی در تعیین قد افراد دارد. بنابراین، یک رژیم غذایی سالم ، ورزش و حتی خواب برای کمک به رشد قد شما خوب است. طناب زدن، پرش و اسکوات تمرینات بسیار خوبی هستند که به شما کمک می کنند وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید و شما را قد بلندتر نشان می دهد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

@co ex : h ps:schema.o g, @ ype: FAQPage, mai E i y: @ ype: Ques io , ame: , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : D . . . , @ ype: Ques io , ame: 18 , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : 18 20 . zw j; zw j; .

رشد قد تا 25 سالگی