تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

روش دکلره کردن مو

روش دکلره کردن مو

دکلره مو و پایه های دکلره و مواد مورد نیاز برای دکلره مو و نحوه انجام دکلره مو و نحوه رنگساژ کردن مو و نکات مراقبت از موهای دکلره شده در نمناک.

فوت و فن روش دکلره کردن مو نکات و کاهش عوارض

دکلره مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

دکلره یا دکلراسیون یعنی برداشتن رنگ از روی مو که باعث بی رنگ شدن آن می شود در نتیجه پیگمنت های طبیعی مو از ساختار مو پراکنده و خارج شده و رنگ موها روشن می گردد . برای داشتن موهایی به رنگ روشن یا فانتزی در ابتدا باید موها را دکلره کرد .انجام دکلره بر روی موها موجب عوارضی می شود که در این بخش از دنیای مد نمناک به آن می پردازیم.

ابزار و مواد مورد نیاز برای دکلره

پودر دکلره

پودر های دکلره در انواع و برندهای مختلفی در بازار وجود دارد ، اما بطور کلی به سه گروه تقسیم میشود :

پودر دکلره آبی :

این نوع قویترین پودر موجود در بازار است که فقط برای دکلره کامل مو و موهای کاملا مشکی استفاده میشود .برای هایلایت نباید از پودر دکلره آبی استفاده شود . در صورت استفاده با فویل ، سریع داغ شده و احتمال صدمه زدن به مو در این وضعیت بیش تر می شود در نتیجه کنترل کار سخت تر است.

پودر دکلره بنفش :

روند شیمیایی ضعیف تری دارد، و اغلب برای دکلره کردن مو های صورت و بدن استفاده میشود . اما برخی افراد برای مو های حساس نسبت به دکلره یا هایلایت نیز از این نوع استفاده می کنند.

پودر دکلره سفید :

این رنگ دکلره ، ملایمتر از انواع دیگر است و سرعت فرآیند شیمیایی متوسطی دارد؛ به همین دلیل برای انجام دکلره در هایلایت با فویل بهترین گزینه است.

اکسیدان :

کامل کننده رنگ مو و پودر دکلره است که به عنوان یک کاتالیزور بسیار مهم در فرآیند شیمیایی رنگ کردن محسوب می شود . 3 گروه اکسیدان با ویژگی های مخصوص خود وجود دارد :

اکسیدان% 6 (شماره 1) : برای دکلره کردن مو های صورت و بدن، برای رنگ کردن موها و گاه برای هایلایت و دکلره مو های بسیار نازک و آسیب پذیر استفاده می شود.

اکسیدان% 9 (شماره 2) :معمولاً برای هایلایت ها و دکلره کردن جنس موی معمولی( نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم) استفاده میشود.

اکسیدان% 12 (شماره 3) : این شماره اکسیدان برای هایلایت و دکلره مو های خیلی زمخت که به آسانی رنگ باز نمی کنند استفاده میشود . مثلا موهای به رنگ مشکی و قهوه ای بسیار تیره نسبت به مواد دکلره واکنش کمتری نشان می دهند.

پایه های دکلره :

1- قرمز

2- قرمز نارنجی

3- نارنجی

4- نارنجی قرمز

هرگاه مو به رنگ های بالا برسد یعنی مو در حد دکلره ی ضعیف رنگ باز کرده و بیش از آن مقاومت ندارد . بنابراین می توان از رنگهای حاوی قهوه ای متوسط( پایه ی چهار) بلوطی،آکاژو، فندقی تیره ، مسی و قهوه ای صدفی بر این پایه دکلره استفاده کرد.

5- نارنجی زرد

6- زرد نارنجی

7- زرد یا پاستیل

این سه پایه دکلره ی ، پایه متوسط نام دارد که می توان از رنگهای آکاژو، قهوه ای روشن، بلوند تیره، رنگهای خاکستری رنگ پایه ی پنح و شش برای رنگ مو انتخاب کرد.

8- زرد روشن

9- زرد خیلی روشن

10- پلاتینه تا سفید

این پایه ها، دکلره ی قوی نامیده می شوند که می توان از رنگهای بلوند روشن. بلوند طلایی. بلوند خاکستری و بلوند زیتونی بر روی دکلره استفاده کرد.

دکلره بر روی موهای طبیعی و غیر طبیعی:

روش انجام دکلره:

پیش از انجام دکلره برای جلوگیری از آسیب به پوست؛ بهتر است اطراف صورت را چرب شود . همچنین در روزی که قرار است دکلره کنید نباید موها توسط شامپو شسته شوند.

یک پیمانه پودر دکلره را با 120 میل اکسیدان را ترکیب نمائید . البته این مقدار به میزان موها بستگی دارد.

برای انجام دادن دکلره توسط خود به دو آینه برای دیدن موهای پشت سر نیاز دارید.

موها را از فرق سر به طور افقی به دو دسته تقسیم کنید. در کل چهار دسته مو باید برروی سر داشته باشید هر دسته را با استفاده از کلیبس بزرگ جدا کنید.

برای شروع از پشت سر از دسته عقب سر بخشی از موها را جدا کرده و با استفاده از قلم رنگ مو با فاصله یک سانتی متر از ریشه مو را به مواد آغشته کنید. مرحله به مرحله این رشته ها را جدا کرده و موها را به موا پد آغشته نمائید تا کل موها تمام شوند.

همانطور که در دنیای مد نمناک توضیح داده ایم پس از رسیدن قسمت ریشه به پایه دکلره ساقه ، موها را با آب ولرم آب کشی کنید و سپس با شامپوی مخصوص و نرم کننده ، موها را با دقت بشوئید تا مواد دکلره روی موها نماند.

موها را با حوله خشک کرده و به موها 20 تا 30 دقیقه استراحت دهید.

روش رساندن موها به پایه 10

برای رساندن موها به پایه 10 در دکلره، پیمانه پودر دکلره را با 120 میل اکسیدان 12% به خوبی ترکیب کرده و روی موها بزنید تا 15 دقیقه روی موها باشد و یا اینکه تا زمانی که مو رنگ باز کند.

توجه داشته باشید که پودر دکلره پس از مدت کوتاهی خاصیت خود را از دست می دهد و بعد از آن به موها آسیب خواهد زد .موها را با یک نرم کننده مناسب شسته و به آرامی خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی موها باقی نماند.

در مرحله بعد دوباره 2 پیمانه پودر دکلره را همراه با 150 میل اکسیدان 9% به همراه یک قاشق سوپ خوری از ماسک مو ترکیب کرده و به مدت 15 دقیقه روی سر خود قرار دهید . سپس مانند مرحله قبل موها را شستشو داده و خشک کنید.

در قسمت بعدی دکلره کردن موها باید 2 پیمانه پودر دکلره را با 150 میل اکسیدان شماره 1 مخلوط کرده و دوباره به مدت 15 دقیقه روی موها قرار دهید و در پایان مانند مراحل قبل موه ارا کامل شسته و خشک نمایید.

در صورت دلخواه از یک رنگساژ مناسب برای رنگ کردن موها استفاده کنید و بعد از آن رنگ اصلی را بزنید. در صورتی که بخواهید پایه 10 رنگ قرمزی نداشته باشد ، استفاده از رنگساژ بسیار موثر خواهد بود.

رنگ کردن بعد از دکلره ی مو

پس از انتخاب پایه ی رنگ مناسب ، ان را با اکسیدان ترکیب کرده و به مو ها بزنید. به دلیل دکلره شدن موها ، 10 تا 15 دقیقه زمان برای ماندن رنگ بر روی موها کافی است . پس از آن مو ها را تا زمانی که آب شفاف از آنها سرازیر شود با دقت بشوئید.البته به جای رنگ می توان از رنگساژ نیز استفاده نمود.

نحوه رنگساژ کردن

رنگساژ از ترکیب چند رنگ مختلف، واریاسیون، اکسیدان %6 و آب تشکیل شده است. تفاوت اصلی رنگساژ با رنگ مو در تعداد رنگ ها و آب موجود در رنگساژ است. برای رنگ کردن با رنگ مو هرگز از آب استفاده نمی شود اما می توان چند رنگ را با یکدیگر مخلوط کرد. استفاده از رنگساژ با رنگ مو تفاوت دارد.

برای درست کردن رنگساژ ،پایه دکلره رنگ انتخابی، ارتباط مستقیم با پایه دکلره مو ها بعد از دکلره کردن مو دارد. پس از انتخاب رنگ مورد نظر، رنگساژ را تهیه کرده و مانند شامپو زدن بر روی ماها بمالید . سپس موها رو با یک ورقه نایلونی بپوشانید. رنگساژ زمان مشخصی ندارد و با خوش رنگ شدن موها ، باید بلافاصله موها فقط با نرم کننده شسته شود.

نکات مهم در رنگساژ

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

رنگ موی بیشتر ایرانی ها تیره است .در صورتی که بخواهید آن را به رنگ بلوند روشن یا زیتونی- دودی کنید باید در ابتدا ، موها را دکلره کرده و سپس رنگ موی مورد نظر خود را استفاده کنیدس از دکلره ، باید برای مراقبت از موها به نکات زیر توجه کنید :

شستشوی موها پس از دکلره

پس از اتمام کار دکلره ، موها را کامل شسته و بر روی آنها حالت دهنده بزنید. البته استفاده از حالت دهنده برای زمانی است که قصد بلوند کردن یا رنگ کردن مو را در همان روز نداشته باشید.

اگر موها را پس از دکلره رنگ نمودید پس از پایان کار ، استفاده از حالت دهنده های غنی شده ضروری است زیرا موجب بازگشت تقریبی رطوبت از دست رفته موها می شود برای جلوگیری از ریزش مو پس از دکلره ، بهتر است از بهترین شامپو برای ریزش مو استفاده کنید.

برای شستشوی مواد دکلره از روی موها اجازه دهید تا نرم کننده و حالت دهنده به مدت 5 تا 10 دقیقه روی سطح موها باقی بماند و سپس به طور کامل موهای خود را بشوئید.

اگر ترس از دکلره دارید!

اگر مایل به داشتن موهای روشن دارید اما از دکلره کردن وحشت می کنید ، استفاده از دکو کرم برای شما مناسب است .این کرم ، دکلره ضعیف است اما قدرت پودر دکلره را ندارد.

روشن شدن موها با دکوکرم ، تنها می تواند به پایه 7 برسد ، اما آسیب کمتری به موها خواهد زد . همانند روش رنگ کردن ، با اکسیدان 2 ترکیب می شود . برای روشن شدن موها از اکسیدان 3 تا 12 درصد استفاده کنید.

راههای کاهش عوارض دکلره

بهترین راه این است که بیش از دوبار در سال دکلره نکنید . فاصله زیاد میان دو دکلره مناسب است زیرا موها فرصت کافی برای رشد دارند و رنگ های جدید،آسیب جدید به ساختمان مو و رنگدانه ها وارد نمی کند . با افزایش تعداد دکلره کردن ، موها خشک ، شکننده و دچار آسیب می شوند.

روش دکلره کردن مو