تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

ریه کجای بدن است

ریه کجای بدن است

ریه ها محل ذخیره هوا جهت تنفس ارگانهای حیات به شمار می روند. قبل از آنکه ببینم چه چیزهایی به این عضو حیاتی آسیب می زند.

بیماری های تنفسی و شش علامت مشکلات ریوی

ریه ها محل ذخیره هوا جهت تنفس ارگانهای حیات به شمار می روند. قبل از آنکه ببینم چه چیزهایی به این عضو حیاتی آسیب می زند. باید نگاه دقیقتری به این عضو حساس بدن و کاربردهای آن داشته باشیم.

نای ( achea) دارای دو شاخه راست و چپ است که این شاخه ها، نایژه (B o chus) نامیده می شود. نایژه راست کمی بزرگتر از نایژه چپ است و نایژه راست به ریه راست و نایژه چپ به ریه چپ وارد می شود. نایژک ها در ریه ها به حفرات هوایی کوچکی بنام آلوئول ختم می شوند.

ریه ها که از ارگانهای تصفیه کننده به حساب می آیند مانند یک بافت اسفنجی هستند. زمانیکه هوا را از طریق عمل دم وارد بدن می کنیم. هوا وارد حنجره و سپس نای می شود. آنگاه به نایژه های چپ و راست می رسد تا به داخل ریه ها هدایت شوند. نایژکها که بین نایژه و کیسه هوایی قرار می گیرند به حفره ها یا کیسه های هوایی میکروسکوپی کوچکی ختم می شوند که اکسیژن را از هوا جذب و به جریان خون منتقل می کنند و در بازگشت، ضایعات دی اکسید کربن را خون می گیرند و به ریه ها منتقل می کنند تا از طریق عمل بازدهم از بدن خارج شوند.

هر گونه خطا در این فرآیند پیچیده که تنها در عرضه ثانیه اتفاق می افتد می تواند منجر به آسیب شدید ریه شود. بیماری های ریوی نتیجه آسیب به حفره های کوچک کیسه های هوایی و نایژه (مسیرهای هوایی بزرگ ریه) می باشد.

شش علامت مشکلات ریوی

مشکلات ریوی دارای علائمی می باشند که در اینجا به ۶ علامت مهم آن اشاره می کنیم.

سرفه شدید و مزمن

وقتی سرفه کردن بیش از یک ماه طول بکشد، تبدیل به سرفه مزمن می شود. در این موارد به احتمال زیاد داروهایی مصرف شده و به نتیجه حاصل نرسیده اند. این امر می تواند علامت و نشانه ای باشد مبنی بر اینکه در سیستم تنفسی اشکال بوجود آمده است.

تولید خلط مداوم

وقتی راه های تنفسی ما تحریک یا عفونی می شوند، موکوس (خلط) را بعنوان حالت دفاعی تولید می کنند. اگر تولید خلط مداوم بیشتر از یک ماه طول بکشد می تواند یکی از علائم هشدار دهنده مربوط به مشکلات ریوی باشد.

درد طولانی مدت قفسه سینه

درد قفسه سینه اگر بیشتر از یک ماه طول بکشد می تواند یکی از علائم هشدار دهنده باشد. این علائمی است که نشان می دهد ریه ها درگیر شده اند و معمولا در هنگام دم، بازدم و سرفه کردن این درد بدتر و شدیدتر می شود.

تنگی نفس

زمانی‌که تنگی نفس رخ می دهد، معمولا بخاطر مشکلات ریوی است. این علامت می تواند به هر دو ریه یا یکی از آنها محدود شود. چون هر دو ریه مسئول حمل اسکیژن به بافتهای مختلف بدن و حذف دی اکسیدکربن از خون می باشند. زمانی که هر یک از ریه ها دچار مشکل شوند، این امر می تواند منجر به تنگی نفس شود.

سرفه همراه با خون

زمانی که سرفه با خون همراه باشد، حتما در یکی از ریه ها یا مسیر تنفسی فوقانی مشکل جدی بوجود آمده است. در چنین مواردی باید مشکل را جدی گرفت چرا که می تواند نشانه ای از مشکلات شدید و جدی باشد.

خس خس کردن سینه

خس خس کردن سینه نشان می دهد که یک شیء خارجی جریان تنفس عادی هوا را در ریه ها مسدود کرده یا مسیر تنفسی ریه ها را تنگ و منقبض کرده است.

بیماری های تنفسی

همه موجوادت زنده، برای زنده ماندن از هوا (اکسیژن) تنفس می کنند، اما افزایش آلودگی هوا به یک مسئله جدی و جهانی تبدیل شده است. هوایی که ما تنفس می کنیم مملو از ناخالصی ها، ذرات گردوغبار و گازهای مضر است. همین امر باعث می شود تا بدن ما به راحتی مستعد ابتلا به بیماری های ناشی از این ناخالصی ها شود. این بیماری ها عبارتند از:

برونشیت مزمن (Ch o ic b o chi is) – هرگونه تحریک در نایژه ها یا نایژک ها باعث افزایش ترشح موکوسی (مخاط) می شود که تولید این مخاط ها باعث مسدود شدن جریان هوا و در نتیجه به بروز سرفه های شدید و مداوم در فرد می گردد. این بیماری اغلب (تا ۸۰%) با سیگار کشیدن ارتباط دارد.

امفیزم (Emphysema) یا نابودی پارانشیم ریوی که سبب از بین رفتن ارتجاعی بودن ریه و دیواره آلوئول های ریه می شود. پیشرفت این بیماری به تدریج اتفاق می افتد و با ابتلا به این بیماری تبادل گاز در ریه ها کاهش می یابد.

آسم (As hma) یک بیماری مزمن مجاری تنفسی است که در آن انسداد دوره ای نایژه ها و نایژکها باعث دشوار شدن عمل تنفس می گردد. نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس که به سه گانه آسم معروف است. امفیزم معمولا در اثر سیگار کشیدن به وجود می آید، چون دود تنباکو به کیسه های هوایی آسیب زده، هوای داخل ریه ها را گرفته و تنفس را دشوار می سازد.

ذات الریه یا سینه پهلو (P eumo ia) یک نوع بیماری عفونی است که منجر به متورم شدن کیسه های میکروسکوپی هوا می شود و از آنجایی که درون این کیسه های هوا از مایع است همین امر موجب می شو دتا اکسیژن رسانی و تبادل گاز کاهش یابد.

اگرچه سیگار کشیدن در بسیاری از موارد علت آسیب به ریه ها به شمار می رود. اما تنها عامل این آسیب ها نیست، عفونت ها و عوامل ژنتیکی نیز نقش مهمی دارند. خبر خوب اینکه ریه ها ی توانند ترمیم شوند. بدیهی است که میزان درمان و بهبود ریه ها به شرایط خاصی بستگی دارد اما یکسری اقدمات خاصی وجود دارند که می توانیم از طریق آن ها برای کمک به روند بهبود استفاده کنیم.

راه های پاکسازی و سمزدایی طبیعی ریه ها

ترک کردن سیگار

ترک سیگار یکی از راه حل های واضح و آشکار برای حفاظت از ریه ها می باشد. طبق نظر انجمن سرطان آمریکا (ACS)ف سیگار کشیدن علت اصلی ابتلا به سرطان ریه می بشاد که حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد مرگ و میرها را شامل می شود. طبق نظر خدمات بهداشت ملی انگلستان، “خطر ابتلا به سرطان ریه در زنان غیرسیگاری است که در خانه غیرسیگاری ها زندگی می کند”. با ترک سیگار این عامل بیماری های ریوی را از میان بردارید.

تنفس عمیق

تنفس عمیق به مدت نیم ساعت در روز می تواند به پاکسازی ریه ها کمک کند. این عمل باعث خروج ناخالصی های تجمع یافته در ریه ها می شود. مدیتیشن و یوگا دو نمونه از بهترین تمرینات برای پاکسازی ریه می باشند.

مصرف آنتی اکسیدانها

یک رژیم غذایی سالم و متعادل که سرشار از آنتی اکسیدانها است می توان یک روش عالی برای سمزدایی ریه ها و سایر ارگانهای بدن باشد. آنتی اکسیدانها رادیکالهای آزاد مضری که باعث آسیب رسیدن به سلولهای سالم بدن می شوند را دفع می کنند. تحقیقات نشان داده که آنتی اکسیدانها در شرایط بالینی، توانایی و قابلیت ریه ها را افزایش داده و کیفیت تنفس را بهبود می بخشند. رژیم سم زدایی

تعریق کردن

بار دیگر محققان مزایای فوق العاده ورزش کردن را ثابت کردند. نیم ساعت ورزش سه الی چهار بار در هفته. یا ۲۰ دقیقه ورزش و تمرین شدید به مدت سه بار در هفته برای حفظ سلامت ریه ها کافی است.

در نظر گرفتن محیط

هر آنچه که در محیط اطراف خود می توانید کنترل کنید را باید کنترل کنید. در درجه اول مطمئن شوید که خانه و محل کار شما دارای تهویه مطبوع خوب و مناسبی می باشد. در درجه دوم، اگر شغل شما طوری است که با مواد خطرناک مختلفی سروکار دارید (مثل کارگران ساختمان، نقاشها، کارگران خط تولید و غیره) باید حتما از ماسکهای طبی یا ماسکهای مخصوص گردوغبار استفاده کنید. اگر در شهر، روستا، ایالت یا منطقه ای با هوای آلوده و سمی زندگی می کنید سعی کنید از آن محل به جایی با آب و هوای تمیزتر نقل مکان کنید.

تنفس درست و صحیح

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما اغلب مردم نمی دانند چطور نفس بکشند، آنها معمولا تمایل به تنفس سطحی دارند که درست نیست. ریه ها عضوهای قابل انبساطی می باشند، انجام تنفس عمیق بصورت چندین بار در هفته می تواند به بهبود عملکرد ریه ها، کاهش استرس و احساس انرژی بیشتر در بدن کمک کند.

هوای مرطوب

ذرات معلق گردو خاک در هوا معلق بوده و از طریق تنفس وارد ریه می شوند که همین امر باعث بروز واکنشهای آلرژی زا و حساسیت های خاص در ریه می شوند. سعی کنید هوای خانه را همیشه مرطوب نگه دارید تا میزان ذرات معلق در هوا را کاهش دهید.

نمک درمانی

همه ما از آب نمک و یا اسپری نمک برای ضد عفونی کردن از طریق بینی و دهان و یا برای رفع گلد درد استفاده می کنیم. اما شاید تنفس در اطاقک نمکی که بعنوان نمک درمانی (Halo he apy) شناخته شده را تجربه نکرده باشیم.

نمک درمانی مانع از ابتلا افراد به عفنونت های تنفسی – ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا می شود . بیماران آسم، سینوزیت، برونشیت، عفونت های مزمن گوش، آلرژی به گردوغبار، گرده گیاهان، حیوانات و مواد شیمیایی، تب یونجه، سرفه مزمن، گلودرد، احتقان و آبریزش بینی، خروپف با قرار گرفتن در اطاقک نمکی به طور چشمگری بهبودی حاصل می نمایند.

اتاقک نمکی علاوه بر اثرات بهبودی که در بیماریهای تنفسی دارد، می تواند به بهبود بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آکنه نیز کمک کند. نمک درمانی همچنین میزان استرس را کاهش می دهد که به نوبه خود به کاهش فشارخون و بی خوابی کمک می کند.

اکالیپتوس (Eucalyp us)

شیوه عالی استفاده از این گیاه این است که ۵ تا ۱۰ قطره از روغن اکالیپتوس را دی کاسه ای از آب داغ چکانده و سر خود با حوله ای پوشانده و به حالت بخور دادن در بالای کاسه قرار دهید تا ضمن استنشاق بخار آب داغ به صورت شما برخورد نماید.

استفاده از آویشن (پونه کوهی)

آویشن از خانواده نعناع درختچه ای کوتاه و پرشاخه است. خواص آویشن بسیار گسترده است به نوعی که برای درمان انواع بیماری ها تا سلامت و زیبایی پوست و مو می توان از آن استفاده کرد. آویشن از مواد ضد احتقان طبیعی به شمار می رود که دارای خواص آنتی هیستامین می باشد. ترکیب این مواد برای پاکسازی راه های تنفسی بینی و کمک به عملکرد تنفسی بسیار مفید و موثر است.

تصفیه هوای خانه

با استفاده از گیاهان خانگی می توانید هوای محیط خانه را تصفیه کنید.

ریه ها و ضرورت توجه به حفاظت محیط زیست

هر آنچه که در هوا اتفاق می فاتد را ما مستقیما از طریق تنفس به ریه های خود منتقل می کنیم. به قول رئیس ملی سلامت محیط زیست و بهداشت حرفه ای در کلورادو”ریه های ما در تعامل با محیط هستند و ما هر چیزی که در اطرافمان وجود دارد را تنفس می کنیم”.

ناخالصی هایی که از طریق تنفس هوای آلوده وارد بدن می شوند سمومی را در بدن تولید می کنند که این سموم هم به صورت بیماریهای تنفسی ظاهر می شود و هم به سایر بخشهای دیگر بدن آسیب می رسانند. چون این مواد سمی با خون ترکیب شده و آن را آلوده می کند و این خون آلوده باعث بروز مشکلات متعددی در بدن می گردد.

ریه کجای بدن است