تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

سامانه حمایت یارانه

سامانه حمایت یارانه

در این مقاله در مورد سامانه حمایت معیشتی hemayat.mcls.gov.ir صحبت کردیم و نحوه ‌ثبت نام سایت حمایت معیشتی و ثبت خانوار جدید را آموزش دادیم.

سامانه حمایت معیشتی - hemaya .mcls.gov.i

سامانه حمایت معیشتی به آدرس سایت hemaya .mcls.gov.i  توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به منظور سر و سامان دادن به وضعیت متقاضیان دریافت یارانه  و جاماندگان حمایت معیشتی راه اندازی شده است. در این نوشتار راهنمای ورود به سایت حمایت معیشتی و ثبت خانوار جدید را ارائه خواهیم کرد.

در سال های گذشته به منظور کمک به مردم در برابر تورم موجود در کشور، اقدام به اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها توسط دولت شد. سامانه درخواست یارانه و کمک حمایت معیشتی دولت هم به همین منظور راه اندازی شد.  طبق این طرح به هر عضو از خانوارها مبلغی به عنوان یارانه تعلق می گرفت. در ادامه تغییراتی در این طرح به وجود آمده و مقرر شد که افراد با توانایی مالی بالا از این طرح خارج گردند. به همین دلیل، در چند مرحله یارانه برخی افراد و گروه ها حذف گردید. در ادامه طرح یارانه معیشتی تنها برای برخی دهک های پایین بارانه بگیر اجرا شد. پس یک گروه از مخاطبان سایت ثبت نام یارانه معیشتی سال ۱۴۰۱ افرادی هستند که در بازه های مختلف به اشتباه یارانه شان قطع شده است. این افراد با ثبت نام سامانه حمایت معیشتی می توانند نسبت به انجام اعتراض و دریافت این یارانه اقدام نمایند.

ورود به سامانه حمایت معیشتی

با توجه به این که طرح یارانه معیشتی در سال 98 اجرا شد، برای مشخص کردن افراد واجد شرایط اولین غربال همان یارانه بگیران قبلی بودند. یعنی با استناد به این موضوع، کسانی که یارانه بگیر نبودند، وضعیت مالی مناسبی داشته و نیازمند به این یارانه محسوب نمی شوند. حال کسانی که فکر می کنند به اشتباه از طرح یارانه حذف شده یا در ادامه یارانه معیشتی به آن ها تعلق نگرفته با این که وضعیت مالی ضعیفی دارند، باید با ورود به سایت حمایت معیشتی خانوار نسبت به تکمیل فرم ثبت نام یارانه معیشتی اقدام نمایند. در ادامه شرایط آن ها بررسی شده و در صورتی که واجد شرایط دریافت یارانه باشند، این کمک معیشتی به آن ها تعلق خواهد گرفت. با توجه به این که در حال حاضر تعداد زیادی از افراد جامعه با مشکلاتی در این باره مواجه هستند،‌ در این مطلب نحوه ورود به سامانه حمایت معیشتی به نشانی اینترنتی hemaya .mcls.gov.i را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

ورود به سامانه حمایت معیشتی

از آن جایی که یارانه افراد زیادی در مراحل مختلف حذف گروه های ثروتمند و دهک های بالا به اشتباه قطع شده، این افراد در ادامه واجد شرایط یارانه معیشتی هم شناخته نشده و این یارانه هم به آن ها تعلق نگرفته است. همان طور که گفتیم، سایت طرح حمایت معیشتی به صورت اختصاصی برای این افراد تعریف شده است. یعنی امکان مراجعه به سامانه حمایت معیشتی و انجام اعتراض از این طریق برای همه کسانی که فکر می کنند به اشتباه از طرح هدفمندی یارانه ها حذف شده و یا در واجدین شرایط یارانه معیشتی قرار نگرفته اند، وجود دارد. از آن جایی که این شرایط برای بسیاری از هم وطنان رخ داده و آن ها را از دریافت یارانه معیشتی محروم کرده است، در این بخش روش ورود به سامانه حمایت معیشتی را برای شما توضیح می دهیم. در ادامه هم نحوه ثبت نام جامندگان در این سامانه را بیان خواهیم کرد تا برای انجام این کار هم با مشکلی مواجه نباشید.

جهت ورود به سایت طرح کمک حمایت معیشتی لازم است کاربران یک سری مراحل ساده را طی کنند که در این جا آن ها را به صورت گام به گام بیان کرده ایم. این مراحل مورد نیاز جهت انجام ثبت نام در سامانه مذکور شامل موارد زیر می شوند:

در این قسمت روش ورود به سامانه در نظر گرفته شده به منظور انجام اعتراض و ثبت نام جاماندگان یارانه معیشتی را بیان کردیم. در ادامه نحوه ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را هم برای شما توضیح خواهیم داد تا در صورت داشتن شرایط لازم بتوانید در این سایت ثبت نام کرده و اقدامات لازم جهت دریافت یارانه معیشتی را انجام دهید.

ثبت نام یارانه جدید

ثبت نام سایت حمایت معیشتی جاماندگان

در بخش قبل روش وارد شدن به سایت حمایت معیشتی برای ثبت نام را توضیح دادیم. بنابراین اکنون شما به راحتی می توانید به این سامانه وارد شده و در ادامه اقدامات لازم برای انجام ثبت نام خود را از این طریق طی کنید. با توجه به این که سامانه مذکور در وهله اول برای ثبت نام جاماندگان یارانه معیشتی ایجاد شده است، این افراد حتما باید نسبت به نام نویسی در آن اقدام کنند. در واقع این افراد کسانی هستند که در هنگام اجرای طرح یارانه معیشتی در سال 98 موفق به ثبت نام نشده و از این طرح کنار گذاشته شده اند. البته افرادی که قبل از آن هم به دلیل حذف یارانه اصلی، یارانه معیشتی هم به آن ها تعلق نگرفته امکان ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را دارند. به هر حال، در این قسمت روش نام نویسی در این سایت را توضیح داده تا در صورت داشتن شرایط لازم، موفق به انجام اعتراض و دریافت یارانه معیشتی بشوید.

برای ثبت نام در سامانه حمایت معیشتی لازم است اقداماتی را انجام دهید که البته زیاد هم پیچیده نیستند. منتهی باید یک سری اطلاعات مورد نیاز مانند کد ملی سرپرست خانواده، کد ملی یکی از اعضا و شماره حساب کارت یارانه ای خود را آماده داشته باشید. بعد از آماده کردن ای اطلاعات، می توانید وارد مراحل ثبت نام بشوید. اقدامات لازم جهت این امر به شرح زیر می باشند.

با انجام این مراحل، ثبت نام شما در سایت حمایت معیشتی با موفقیت انجام می گیرد. پس اطلاعات دارایی و مالی خود و خانواده تان برای بررسی ارسال شده و در صورتی که پس از پردازش این اطلاعات واجد شرایط دریافت یارانه معیشتی شناخته شوید، این یارانه به شما تعلق خواهد گرفت. در ادامه نحوه پیگیری ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را هم توضیح می دهیم تا بعد از نام نویسی بتوانید آخرین وضعیت ثبت نام تان را پیگیری کنید.

پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی

در قسمت قبل روش انجام ثبت نام در سایت حمایت معیشتی را به صورت کامل برای شما توضیح دادیم. بنابراین اکنون آن دسته از افرادی که به طور کلی از ثبت نام یارانه معیشتی جا مانده یا قبل از آن یارانه اصلی شان هم قطع شده و به همین دلیلی این یارانه هم به آن ها تعلق نگرفته است، می توانند برای ثبت نام از این طریق اقدام نمایند. نکته مهم در این رابطه پیگیری نام نویسی در این سایت می باشد. در واقع کاربرانی که با استفاده از روش قبل ثبت نام خود را در این سامانه انجام می دهند، می خواهند بدانند که چه موقع و به چه صورت می توانند از نتیجه ثبت نام مطلع گردند. در رابطه با زمان پیگیری ثبت نام سامانه حمایت معیشتی باید بگوییم که بین 1 ماه تا 1 سال در نظر گرفته شده است. این زمان چیزی است که مسولین و دستگاه های مربوطه اعلام کرده اند.

پس بعد از این که ثبت نام خود را با موفقیت در سامانه حمایت معیشتی انجام دادید، باید بدانید که بررسی اطلاعات شما و به دست آمدن نتیجه نهایی می تواند بین یک ماه تا یک سال به طور بیانجامد. اما بعد از این که بررسی های لازم از وضعیت مالی و دارایی شما و خانواده تان انجام گرفت، شناسنامه اقتصادی و اجتماعی خود و خانواده در سامانهhemaya .mcls.gov.i   قرار می گیرد. در صورتی که با وضعیت موجود مالی، درخواست تان برای دریافت یارانه معیشتی تایید شده باشد که همه چیز خوب پیش رفته و در ادامه این یارانه به حساب شما هم واریز خواهد شد. اما گاهی اوقات ممکن است بررسی های انجام گرفته از وضعیت مالی باعث رد درخواست شما برای دریافت یارانه معیشتی شده باشد. در این مواقع هم باز می توانید نتیجه را مشاهده کرده و حتی درخواست خود را مبنی بر اعتراض به این نتیجه اولیه، ارائه دهید.

به طور کلی، مشاهده نتیجه اولیه ثبت نام برای دریافت یارانه معیشتی و هم چنین انجام اعتراض در صورت رد شدن این درخواست از طریق همان سایت حمایت معیشتی امکان پذیر می باشد. در ادامه روش مشاهده نتایج ثبت نام و انجام اعتراض در صورت نیاز را به شکل مختصر توضیح داده ایم. برای این کار هم لازم است چند مرحله ساده را طی کنید.

در این قسمت روش مشاهده نتیجه ثبت نام در سامانه حمایت معیشتی و انجام اعتراض در صورت رد شدن درخواست را توضیح دادیم. بنابراین اکنون برای پیگیری درخواست تان با مشکلی رو به رو نخواهید بود. در ادامه راه های ارتباطی با این سامانه را هم بیان می کنیم تا در صورت نیاز بتوانید با مسولین سایت ارتباط گرفته و مشکلات احتمالی را برطرف نمایید.

راهنمای سامانه حمایت معیشتی

تا این جای کار نحوه ورود و ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را برای شما توضیح داده ایم. هم چنین روش پیگیری ثبت نام از این طریق را هم بیان کرده ایم. پس برای انجام این اقدامات از طریق سامانه مذکور با مشکلی مواجه نخواهید بود. به طور کلی، با توجه به این که سایت حمایت معیشتی به صورت اختصاصی به منظور ثبت نام برای یارانه معیشتی و انجام اعتراض در این مورد ایجاد شده، پیچیدگی خاصی نداشته و استفاده از آن هم بسیار ساده است. در واقع همان گونه که تا این جای کار مشاهده کردید، برای استفاده از آن نیازی به طی کردن مراحل دشوار نیست. با این حال، بخش سوالات متداول هم در این سایت قرار گرفته تا سوالات مهم و رایج کاربران پاسخ داده شوند. جهت وارد شدن به بخش سوالات متداول لازم است پس از ورود به صفحه اصلی ، در بخش انتهایی بر روی گزینه «سوالات متداول» کلیک کنید. در ادامه تعدادی از مهم ترین آن ها را هم برای شما آورده ایم.

سایت حمایت معیشتی به منظور کمک به کسانی که از انجام ثبت نام در طرح یارانه معیشتی جامانده اند، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد گردیده است. افرادی که قبل از ثبت نام یارانه معیشتی ، یارانه اصلی آن ها هم قطع شده و یا به هر حال در این طرح ثبت نام نشده اما فکر می کنند که شرایط لازم را دارند، باید از طریق سامانه حمایت معیشتی اقدام نمایند. ما در این جا روش ورود به این سایت را برای شما توضیح داده و نحوه ثبت نام در آن را هم بیان کرده ایم. بنابراین اکنون به راحتی می توانید به آن وارد شده و ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را انجام دهید. در ادامه نتیجه نام نویسی برای دریافت یارانه معیشتی هم از طریق همین سایت اطلاع رسانی می شود. پس جهت پیگیری ثبت نام هم باید به سامانه hemaya .mcls.gov.i مراجعه نموده که در این مطلب به روش انجام این کار را هم پرداخته ایم.

سوالات متداول

1- ثبت نام خانوار جدید و جاماندگان یارانه حمایت معیشتی به چه شکلی انجام می شود؟

2- چگونه وارد سایت حمایت معیشتی شویم ؟

3- کسانی که در سامانه حمایت پیام مشمولیت را مشاهده کرده اند اما کمک حمایت معیشتی در حساب آن ها واریز نشده است، چه اقدامی انجام دهند؟

سامانه حمایت یارانه