تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

سورن پلاس گاز سوز

سورن پلاس گاز سوز

مشخصات سورن توربو CNG - قیمت سورن توربو CNG - امکانات سورن توربو CNG - سورن توربو جدید - سورن توربو CNG ایپکو - سورن توربو CNG ایران خودرو

پخش آنلاین ویدئو

با سورن توربو CNG آشنا شوید تصاویر و ویدیو

شرکت «ایپکو» در نمایشگاه برگزار شده در سالن ساپکو، «سورن توربو CNG» را به عنوان جدیدترین دستاورد مهندسی موتور خود معرفی کرده است.

این خودرو بر اساس سورن معمولی ساخته می شود و قطعا در زمان عرضه امکانات و ویژگی های ظاهری مشابه به سورن پلاس را خواهد داشت. سورن توربو CNG به پیشرانه TC7 پلاس مجهز است که این پیشرانه نمونه ارتقا یافته EF7 توربو به حساب می آید. سامانه توربو در TC7 پلاس تغییر کرده و از سامانه زمان بندی سوپاپ های دوگانه در آن استفاده شده است. این تغییرات باعث شده تا TC7 پلاس قدرت استاندارد ۱۷۰ اسب بخار را با گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر داشته باشد. همچنین در حالت پایه گاز سوز، سورن توربو CNG می تواند ۱۶۷ اسب بخار را با گشتاوری در بازه ۲۴۰ تا ۲۴۵ نیوتن متر تولید نماید. سامانه توربو این خودرو بر مبنای گاز طراحی شده و برای همین حداکثر بازدهی در آن دیده می شود.

سیاست ایپکو در معرفی سورن توربو CNG این است که مشتریان به جای خرید خودروهای دوگانه سوز معمولی و یا بنزینی، محصولی را با قابلیت اصلی گاز سوز بودن خریداری نمایند. برای همین سورن توربو CNG محفظه گاز ۱۲۰ کیلوگرمی دارد و این مخزن در کف صندوق عقب و بخش زاپاس خودرو نصب شده است. این کار باعث شده تا فضای مفید و قابل استفاده این محصول ایران خودرو و ایپکو در شرایط خوب و مناسبی قرار بگیرد. همچنین قرار است که با توجه به بازخورد و نیاز مشتریان، به جای لاستیک زاپاس بزرگ از لاستیک کوچک یا کیت پنچر گیری در این خودرو استفاده شود.

به گفته مهندسان ایپکو و ایران خودرو، سورن توربو CNG در آینده به باک بنزینی ۱۰ لیتری مجهز می شود و نسخه نهایی آن با مخزن گاز بزرگتر و فضای صندوق بهتر به مشتریان تحویل داده می شود. در اصل قابلیت استفاده از بنزین اولویت دوم سورن توربو CNG است و فعالیت اصلی پیشرانه این خودرو با گاز طبیعی انجام می شود.

این خودرو می تواند با مخزن گاز فعلی نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر مسافت را بپیماید. همچنین با اصلاحات انجام شده بر روی پیشرانه ۱٫۷ لیتری توربو این خودرو، مصرف بنزین آن حدود ۱ لیتر نسبت به نمونه های قبلی کاهش پیدا کرده و از سویی در مصرف گاز بهینه تر از خودروهای دوگانه سوز مشابه عمل می کند. سورن توربو CNG با پیشرانه TC7 پلاس تنها ۱۲۰ گرم دی اکسید کربن را در هر ۱۰۰ کیلومتر تولید می کند و توانسته تا استاندار آلایندگی یورو ۶ را به دست آورد.

سیاست های ایران خودرو بر این است که سورن توربو CNG سال ۹۹ به بازار بیاید و با مزیت صرفه جویی در هزینه های سوخت بازار خود را به دست آورد. به گفته برخی مدیران ایپکو و ایران خودرو، قیمت این محصول تفاوت بسیار ناچیزی با نمونه بنزینی دارد و تا حد زیادی استهلاک آن از خودروهای دوگانه سوز قبلی پایینتر است. قابلیت رسیدن به شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت کمتر از ۹٫۸ ثانیه و حداکثر سرعت فراتر از ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت از ویژگی های سورن توربو CNG در حالت گازسوز است.

به احتمال زیاد در نمونه نهایی سورن توربو CNG به امکانات زیر مجهز است:

ترمزهای جلو و عقب دیسکی

جعبه دنده ۵ سرعته دستی

ترمز ABS-EBD-BA

نمایشگر دمای جدید

تهویه اتوماتیک

کروز کنترل

بلوتوث

پشتی صندلی های برقی

چراغ روشنایی روز

رینگ های آلومینیومی تراش خورده

غربیلک فرمان چرمی

کامپیوتر سفر و پیمایش

دو کیسه هوا

در این نمایشگاه شرکت ایپکو خودروهایی مانند رانا برقی و دنا پلاس پلاگین هیبرید را در معرض نمایش قرار داد.

پایگاه خبری اسب بخار

عکس ها: علی همایونی

ویدیو: رضا چوکامی

سورن پلاس گاز سوز