تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

فعالیت درس نهم مطالعات هشتم

فعالیت درس نهم مطالعات هشتم

پاسخ فعالیت های مطالعات اجتماعی پایه هشتم | جواب فعالیت صفحه 49 ، 50 ، 52 ، 54 مطالعات هشتم | همراه با کاربرگه شماره 5 کلاس هشتم

جواب فعالیت های درس 9 مطالعات هشتم

گام به گام درس 9 مطالعات هشتم

جواب فعالیت های مطالعات هشتم درس نهم

نام درس : ظهور اسلام در عربستان | موضوع : جواب فعالیت ها | پایه هشتم

جواب فعالیت های مطالعات هشتم درس نهم

انتخاب سریع صفحه :

گام به گام مطالعات هشتم درس نهم :: ظهور اسلام در عربستان

فعالیت صفحه 49 مطالعات هشتم

✅ ١- کاربرگه شماره (۵) عصر جاهلیت را انجام دهید.

1 گسترش بیسوادی 2 بت پرستی 3 تعصب قبیله ای 4 جنگ و خون ریزی 5 غارتگری 6 وضعیت نا مناسب زنان و دختران

فعالیت صفحه 50 مطالعات هشتم

✅ ۲- یکی از سوره‌های کوچک جزء سی‌ام قرآن که در نکوهش ابولهب نازل شده است را قرائت و ترجمه آن را بیان کنید. پاسخ: سوره مَسَد (سوره 111 قرآن مجید)

✅ ۳- به نظر شما چه عواملی موجب دشمنی اشراف و بزرگان مکه با پیامبر می‌شد؟ فهرست کنید. پاسخ: پیروی کورکورانه مشرکان از عقاید آباء و اجدادی؛ مخالفت آشکار اسلام با افکار و عقاید جاهلی؛ به خطر افتادن منافع اقتصادی؛ اشراف مکه با گروش بردگان و فقیران به اسلام؛ به خطر افتادن مقام و موقعیت سیاسی و اجتماعی سران مشرک.

فعالیت صفحه 52 مطالعات هشتم

✅ ۴- درس را بخوانید و ۴ مورد از اقدامات مشرکان علیه پیامبر و مسلمانان را در مکه بیان کنید. پاسخ: تطمیع پیامبر(ص) با مال و مقام؛ تهدید و آزار و اذیت رسول خدا؛ تهمت‌زنی و دشنام‌گویی به رسول خدا؛ منصرف کردن ابوطالب از پشتیبانی پیامبر؛ آزار و شکنجه مسلمانان تا سرحد مرگ؛ تحریم اقتصادی و اجتماعی مسلمانان؛ توطئه برای قتل پیامبر

✅ ۵- پرس‌وجو کنید سرانجامِ عهدنامه تحریم اقتصادی مشرکین چه بود؟ پاسخ: مشرکان پیمان نامه تحریم اجتماعی و اقتصادی مسلمانان را درون صندوقچه‌ای در کعبه نهادند. پس از سه سال پیامبر اسلام با اشاره فرشته وحی خبر داد که از آن پیمان نامه را موریانه خورده است و تنها عبارت “باسمک اللهم” باقی مانده است. مشرکان وقتی صندوقچه را گشودند با شگفتی درستی خبر رسول خدا را دریافتند و ناگزیر شدند دست از محاصره بردارند و مسلمانان به زندگی عادی خود بازگردند و این یک پیروزی بزرگ برای آنان به شمار می‌رفت.

✅ ۶- با توجه به نمودار صفحه قبل، بگویید چه حوادثی زمینه‌ساز مهاجرت رسول خدا از مکه به مدینه شد؟ پاسخ: پیمان نامه‌های پیامبر با مردم یثرب (عقبه اول و دوم)؛ توطئه مشرکان برای قتل حضرت محمد (ص)

✅ ۷- کدام یک از وقایعی که روی خط زمان مشاهده می‌کنید مبدأ تاریخ مسلمانان قرار گرفته است؟ هم اکنون از آن واقعه چند سال می‌گذرد؟ پاسخ: مهاجرت پیامبر از مکه به مدینه مبنای تاریخ و تقویم مسلمانان قرار گرفت و از آن زمان تا کنون 1394 سال شمسی و 1436 سال قمری می‌گذرد.

فعالیت صفحه 54 مطالعات هشتم

٨ــ با مراجعه به قرآن کریم معنی آیه سوم سوره مائده را بنویسید و درباره رابطه آن با خطبه غدیر خم تحقیق کنید.

پاسخ: یکی از آثار مهمی که درباره واقعه غدیر خم تألیف شده است، دایرهالمعارف ۱۱ جلدی الغدیر است. مرحوم علامه امینی با چهل سال تلاش و مطالعه ده هزار جلد کتاب و سفر به کشورهای اسلامی و مطالعه کتابخانه‌ های آنها، گزارش‌ ها و روایات مربوط به واقعه غدیر را از منابع مختلف به ویژه منابع اهل سنت استخراج و گردآوری نموده است.

مطالب مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دیدگاه های تایید شده : 9 | در انتظار بررسی: 7

عالی حرف نداشت دست شما درد نکنه????????

عااااالی خیلی ممنون از برنامه خوبتون ❤❤

داداش گل اون سوال ۸ تحقیق کنید خب ما هم الا اومدیم نت تحقیق کنیم دیگه! من از کجا آمده ام؟ آمدنم بهر چه بود! خخخخخخ

اضافه شد!

فعالیت هشتم جوابشو ندادین????????

سلام اون تحقیق کنید است !

واقعا عالییییییییییییییه

ممنون عالیه????

عالیه

فعالیت درس نهم مطالعات هشتم