تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

فیلمهای جنگی دفاع مقدس

فیلمهای جنگی دفاع مقدس

دفاع مقدس بخشی از تاریخ اثرگذار و ارزشمند ایران است. شما را با ۲۹ فیلم اثرگذار و ماندگار از بهترین فیلم های دفاع مقدس آشنا می‌کنیم.

بهترین فیلم های دفاع مقدس؛ ۲۵ فیلم اثرگذار و ماندگار در تاریخ سینمای ایران

فیلم‌هایی که درباره دفاع مقدس ساخته شده‌اند، همیشه طرف‌داران زیادی داشته‌اند؛ چراکه دفاع مقدس بخشی از تاریخ اثرگذار و ارزشمند ایران است. در چهار دهه اخیر، کارگردانان بزرگ و معروف تلاش کرده‌اند تا به بهترین شکل دوران دفاع مقدس و اثرات آن را به مخاطب نشان دهند. در این مقاله، شما را با بهترین فیلم های دفاع مقدس؛ ۲۹ فیلم اثرگذار و ماندگار در تاریخ سینمای ایران آشنا می‌کنیم.

برای انتخاب این فیلم‌ها، از نظرات مخاطبان و امتیاز فیلم‌ها در IMDB استفاده کرده‌ایم. برای آشنایی با این فیلم‌ها، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

۱. آژانس شیشه‌ای

عباس یک ترکش در کنار شاهرگش دارد که یادگار دوران جنگ است. نرگس، همسر عباس، او را تشویق می‌کند تا برای مداوا به تهران بروند. آنها به‌طور اتفاقی با کاظم روبه‌رو می‌شوند که هم‌رزم عباس بوده و الآن مشغول مسافرکشی است.

هزینه‌های درمان عباس بالاست و پزشک تنها راه‌حل را در عمل جراحی سنگینی می‌داند که باید در لندن انجام شود. کاظم ماشینش را برای هزینه‌های درمان دوستش می‌فروشد. خریدار در پرداخت پول تأخیر دارد و کاظم برای متقاعدکردن رئیس آژانس هواپیمایی، مجبور می‌شود… .

این فیلم ترکیبی هنرمندانه از فضای اکشن و احساسی است. در ادامه، داستان شخصیت‌های فیلم به‌شیوه‌ای غیرمنتظره در برابر هم قرار می‌گیرند. قابل‌پیش‌بینی نبودن فیلم بر جذابیت‌های این اثر اضافه می‌کند و مخاطب را تا پایان ۱۱۰ دقیقه پای داستان نگه می‌دارد. اگر شما هم چنین فضایی را می‌پسندید، حتما این فیلم قدیمی ولی جذاب را نگاه کنید.

جوایز و دستاوردها

۲. بازی بزرگان

درباره فیلم

مریم دخترک ۷ساله‌ای است که در جریان تهاجم ارتش عراق به یکی از شهرهای کوچک مرزی در غرب کشور ایران دچار حادثه می‌شود. بخشی از مردم ساکن شهر سعی می‌کنند به شهرهای مجاور پناه ببرند. تعداد کمی از جوانان برای بازپس‌گیری شهر مقاومت می‌کنند. مریم در جریان این داستان، براثر ضربه‌ای دچار بیهوشی می‌شود و زمانی که به ‌هوش می‌آید… .

فضای این فیلم بسیار قوی و زیبا نمایش داده شده است. مخاطب احساس می‌کند در آن لحظه حضور دارد و احساسی که به مخاطب می‌دهد، می‌تواند تا مدت‌ها در قلب او زنده بماند.

۳. شیار ۱۴۳

درباره فیلم

الفت مادری است که مانند بسیاری از مادران دوران دفاع مقدس فرزندش به جبهه رفته و منتظر بازگشت اوست. او باور دارد که یونس (پسرش) باید زنده باشد. خبر خوبی به الفت بانو می‌رسد، اما همراه با یک شک بزرگ. گویی امتحان بزرگی برای الفت در نظر گرفته شده است… .

این فیلم مخاطب را به فکر فرو می‌برد. همه‌چیز کاملا ناب به‌ تصویر کشیده شده است. با تماشای آن، زوایای تازه‌ای از دوران جنگ را تجربه خواهید کرد. اگر به‌دنبال یک فیلم در فضایی سراسر احساسی و با ساختی قوی هستید، شیار ۱۴۳ انتخاب خوبی است.

جوایز و دستاوردها

۴. حمله به اچ ۳

درباره فیلم

این فیلم روایت حمله نیروی هوایی ایران به ارتش اچ ۳ عراق در اردن است. عراق از ترس ایران نیروهای خود را در آنجا مستقر کرده بود. پایگاه اچ ۳ موردحمله ایران قرار می‌گیرد و… .

فضای اکشن و جلوه‌های ویژه‌ این فیلم با اینکه محصول سال ۱۳۷۳ است، بسیار تأثیرگذار و قوی است. تماشای آن بعد متفاوتی از جنگ (نیروهای هوایی) را به مخاطب نشان می‌دهد. این فیلم تحسین مخاطبان خود را به‌ همراه داشته است؛ چراکه رشادت نیروهای ایران را بسیار خوب به تصویر کشیده است.

۵. ایستاده در غبار

درباره فیلم

فیلم ایستاده در غبار روایت زندگی احمد متوسلیان است. احمد دوران نوجوانی ساکت و آرامی را گذرانده و اکنون فرمانده‌ای است که باید برای بازپس‌‌گرفتن خرمشهر با دشمن بجنگد.

این فیلم غبارآلود واقعیت‌هایی را به مخاطب نشان می‌دهد که بسیاری از آنها شنیده نشده‌اند و بیش از آنچه که می‌دانیم، ما را با سختی دوران جنگ آشنا می‌کند. ایستاده در غبار فیلمی است سراسر از رشادت و احساس غرور.

جوایز و دستاوردها

۶. موقعیت مهدی

داستان این فیلم درباره شهید مهدی باکری است. شهید باکری از برادر کوچک‌تر خود می‌خواهد که در عملیات خیبر به او بپیوندد. حمید، برادر کوچک‌تر مهدی، به او می‌پیوندد اما تا آخر همراه او نمی‌ماند و جانش را از دست می‌دهد. «موقعیت مهدی» روایتی از این ماجرای تلخ است.

هادی حجازی‌فر در طی سالیان فعالیت خود در حوزه بازیگری توانسته است به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند. او در ژانر دفاع مقدس هم آثار خوبی را عرضه کرده است. در این فیلم حجازی‌فر علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، نقش شهید باکری را هم به‌زیبایی ایفا کرده است.

جوایز و دستاوردها

۷. بوی پیراهن یوسف

درباره فیلم

پدری که با وجود تمام مدارک و شواهد نمی‌خواهد شهادت پسرش را بپذیرد، ماجرای این فیلم را شکل می‌دهد. ازطرفی دختری به نام شیرین از اروپا برگشته تا به‌دنبال برادرش بگردد که او هم در جنگ حضور داشته است. در طول داستان، پدری که به‌دنبال پسرش است با شیرین آشنا می‌شود و… .

فیلم بوی پیراهن یوسف با موسیقی متن قوی و داستانی تأثیرگذار، اثرات جنگ بر روح و بنیاد خانواده‌ها و فضای احساسی بازگشت اسرای دفاع مقدس را به‌خوبی نشان می‌دهد.

۸. اتوبوس شب

سال تولید: ۱۳۸۵ مدت‌زمان فیلم: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه امتیاز IMDB: امتیاز ۶٫۷ از ۱۰ ژانر: درام | عاشقانه | جنگی کارگردان: کیومرث پوراحمد نویسنده: کیومرث پوراحمد بازیگران اصلی: محمدرضا فروتن، خسرو شکیبایی، مهرداد صدیقیان رده سنی: مناسب برای ۱۳ سال به بالا

درباره فیلم

فیلم «اتوبوس شب» با الهام از اثر حبیب احمدزاده با عنوان «داستان‌های شهر جنگی» نوشته و ساخته شده است. فیلم درباره پسر نوجوانی است که به‌همراه راننده‌اتوبوسی بدخلق و کم‌حرف باید تعدادی از اسیران را با خود به پشت خط جبهه ببرند. در این میان، ماجراهایی پیش می‌آیند که نشانگر ذات اشتباه جنگ و اهمیت صلح‌اند.

خسرو شکیبایی نقش راننده‌اتوبوس و مهرداد صدیقیان هم نقش نوجوان را بازی کرده‌اند. هنرپیشگان نقش‌های مکمل هم به‌خوبی از عهده ایفای نقش خود برآمده‌اند. مثلا محمدرضا فروتن در نقش سربازی عراقی حضوری جذاب و به‌یادماندنی دارد.

جوایز و دستاوردها

۹. تنگه ابوقریب

درباره فیلم

تنگه ابوقریب روایتی از دفاع گردان عمار یاسر، لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی است. در آخرین روزهای جنگ، ارتش عراق باید از سد پایگاه عبور کند که به شکل تنگه است. آنها با مقاومت شدید نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند که… .

فیلم تنگه ابوقریب مقاومت نیروهای ایران را به‌خوبی نمایش داده است. فضای فیلم نزدیک به حس مخاطب است و گویی در آن گم می‌شوید. تنگه ابوقریب فیلمی است با لحظات ناب و به‌یادماندنی.

جوایز و دستاوردها

۱۰. کیمیا

درباره فیلم

روزهای جنگ است و رضا همسرش را برای زایمان به بیمارستان می‌برد. او در راه، اسیر می‌شود و همسرش هنگام تولد بچه فوت می‌کند. جراح بچه متولدشده را به فرزندی قبول می‌کند. ۹ سال از این ماجرا می‌گذرد و رضا از اسارت آزاد می‌شود. پس از آزادی، متوجه می‌شود که… .

این فیلم داستانی را دنبال می‌کند که نسبت ‌به فیلم‌های سینمای دفاع مقدس بسیار متفاوت است. مخاطب از هر لحظه این فیلم لذت می‌برد. بازی عالی مرحوم خسرو شکیبایی در کیفیت این فیلم بسیار مؤثر است. بی‌شک دیدن فیلم کیمیا، شما را به دنیای جالب و بااحساسی خواهد برد.

جوایز و دستاوردها

۱۱. دوئل

درباره فیلم

«دوئل» داستان جذابی دارد؛ در بحبوحه جنگ ایران و عراق، گاوصندوقی هست که عده‌ای از نیروهای دولتی مدعی‌اند در آن اسناد بسیار مهمی هست. ماجراهای مختلفی بر سر این صندوق شکل می‌گیرد و شخصیت اصلی هم که سعی‌اش حفظ صندوق است، اسیر می‌شود.

با آزادشدن او پس از سالیان طولانی، دوباره سعی می‌کند راز گاوصندوق را کشف کند و در نهایت مشخص می‌شود که گاوصندوق حاوی شمش‌های طلا بوده است و نه اسنادی مهم و استراتژیک برای کشور. سرنوشت صندوق هم انفجار روی مین‌های کاشته‌شده زمان جنگ است. صندوق از هم می‌پاشد و با طلاهای درونش که قربانیان زیادی گرفته بود، هزاران تکه می‌شود.

جوایز و دستاوردها

۱۲. بهار در پاییز

درباره فیلم

بمباران باعث مرگ پدر و مادر چهار برادر می‌شود. برادران به‌دنبال جسد والدین‌شان می‌گردند، اما تنها با خانه‌ای ویرانه روبه‌رو می‌شوند و… .

این فیلم حال‌وهوای دوران پس از جنگ را به‌خوبی نشان می‌دهد. اثرات جنگ بر زندگی مردم و فضایی که به‌ناچار باید با آن روبه‌رو می‌شدند. فیلمی قوی با صحنه‌هایی تأثیرگذار و تکان‌دهنده که ارزش دارد پای تمام لحظات آن بنشینیم و آن را تجربه کنیم.

۱۳. ۳۳ سال سکوت

درباره فیلم

ابوالفضل از جانبازان جنگی است که به‌دلیل نبود حمایت مالی برای درمان دردهایش به آلمان پناهنده می‌شود. به‌راستی چه بر سر یک جانباز دردمند می‌آید؟

اگر به مستندی درباره زندگی جانبازان علاقه‌مندید، حتما این فیلم را ببینید. این فیلم واقعیت‌های دیده‌نشده زندگی کسانی را به تصویر کشیده است که ما زندگی خود را مدیون آنها هستیم. «۳۳ سال سکوت» مستندی است قوی با صحنه‌های تأثیرگذار.

۱۴. مهاجر

درباره فیلم

هواپیماهای بدون سرنشین که از روی زمین کنترل می‌شوند، برای انجام عملیات جنگی به محدوده دشمن نفوذ می‌کنند. برد این هواپیماها کم است و خلبان‌ها مجبورند در نزدیکی دشمن مستقر شوند. در چنین وضعیتی… .

اگر عاشق صحنه‌های هیجان‌انگیز و اکشن از نوع جنگی هستید که با واقعیت‌های دفاع مقدس هم گره خورده است، فیلم زیبای مهاجر را از دست ندهید.

جوایز و دستاوردها

۱۵. آباجان

درباره فیلم

در دوران جنگ، چه بر سر زندگی اجتماعی مردم ایران آمد؟ آباجان روایتی از شرایط اجتماعی یک خانواده در زنجان است. این خانواده از اثرات ناشی از جنگ آسیب دیده‌اند و تا مرز فروپاشی پیش می‌روند… .

آباجان فیلمی است که با صحنه‌سازی‌های فوق‌العاده اثرگذار، زندگی مردم در دوران جنگ را به مخاطب نشان می‌دهد. فیلمی با ژانر اجتماعی و خانوادگی که با بازی خوب فاطمه معتمدآریا بیشتر بر دل مخاطب می‌نشیند.

جوایز و دستاوردها

۱۶. ویلایی‌ها

درباره فیلم

«ویلایی‌ها» درباره زندگی خانواده‌های رزمندگان و فرماندهان سپاه در دوران جنگ است. عزیز پیرزنی است که با نوه‌هایش در یکی از مجتمع‌های مخصوص خانواده سپاه اقامت می‌کند. بعد از مدتی عروس او سر می‌رسد و می‌خواهد نوه‌هایش را با خود به خارج از کشور ببرد، اما عزیز نمی‌گذارد.

«ویلایی‌ها» دوربین خود را رو به زنان در زمان جنگ می‌چرخاند و از سرنوشت زنانی می‌گوید که در این دوران تحت‌تأثیر جنگ و جبهه از زندگی طبیعی خود دور شدند.

جوایز و دستاوردها

۱۷. به نام پدر

درباره فیلم

روایت پدری بسیجی و دخترش که در راستای جمع‌آوری مین‌های به‌جامانده از جنگ مجروح می‌شود و… . روایتی تأثیرگذار با بازی زیبای پرویز پرستویی از اثرات جنگ بر زندگی مردم عادی. صحنه‌هایی ساده، آرام و قابی که بیش از یک روایت است و شما را با خود همراه می‌کند.

جوایز و دستاوردها

۱۸. میهمان داریم

درباره فیلم

سه فرزند ابراهیم و فخری در جنگ شهید شده‌اند و فرزند چهارم جانباز و قطع نخاع است. این پدر و مادر تصمیم می‌گیرند فرزند جانباز را از آسایشگاه به خانه بیاورند تا از او مراقبت کنند. در همین زمان… .

این فیلم اجتماعی از اثرات جنگ بر روابط و خانواده‌ها صحبت می‌کند. فیلمی با ماجرایی به‌هم‌پیوسته و اثرگذار. داستانی قوی که مخاطب را تا آخرین لحظه جذب خواهد کرد.

جوایز و دستاوردها

۱۹. برج مینو

درباره فیلم

مینو و موسی به‌تازگی ازدواج کرده‌اند. آنها در حال چیدن خانه جدیدشان هستند که شرایط طوری پیش می‌رود که موسی باید به جایی برود؛ اما او دوست ندارد چنین اتفاقی بیفتد، چراکه مقصد یادآور دوران و خاطرات جنگ است… .

فیلمی که فرار آسیب‌دیدگان جنگ از روبه‌رو شدن با خاطرات را به‌خوبی نمایش داده است. اثری احساسی و روایتی زیبا از دفاع مقدس و جنگ ایران با عراق.

جوایز و دستاوردها

۲۰. پنجه در خاک

درباره فیلم

سربازان عراقی می‌خواهند تمام مردان یک روستا را به جبهه ببرند؛ اما این افراد خود را ایرانی می‌دانند و می‌خواهند شبانه فرار کنند. عراقی‌ها این مسئله را متوجه می‌شوند و… .

هیجان و ترس را یکجا در این فیلم تماشا کنید. روایتی از دوران دفاع مقدس، آن هم در ترسناک‌ترین حالت ممکن. جلوه‌های ویژه قوی و صحنه‌های تأثیرگذار این فیلم به‌قدری قوی است که شما را تا آخرین لحظه پای داستان حفظ می‌کند و تا مدت‌ها در ذهن‌تان باقی خواهد ماند.

۲۱. ضدگلوله

درباره فیلم

این فیلم کمدی ماجرای مردی است که در دوران جنگ، مشغول فروش فیلم‌های لس‌آنجلسی است. البته متوجه می‌شود که توموری در سر دارد و ماجراهایی برایش پیش می‌آیند که بهتر است خودتان ببینید.

شاید بد نباشد که در کنار حقیقت جنگ، بتوانیم واقعیت‌های زندگی آن دوران را در قالب طنز تماشا کنیم. فیلم «ضدگلوله» کمدی است و برای تجربه حال‌وهوای متفاوت دفاع مقدس در قاب طنز، آن را به علاقه‌مندان بهترین فیلم های دفاع مقدس پیشنهاد می‌کنیم.

جوایز و دستاوردها

۲۲. دلتنگی‌های عاشقانه

درباره فیلم

این فیلم روایت زندگی شهید سید منوچهر مدق و فرشته ملکی (همسر شهید) است؛ زوجی که پس از بازگشت از ماه‌عسل متوجه می‌شوند عراق به ایران حمله کرده است… .

دلتنگی‌های عاشقانه داستانی است که نام آن بهترین توصیف از این روایت است. جنگ و حضور ناباورانه آن در زندگی چه بر سر ما می‌آورد؟ این فیلم احساسی با داستان قوی و تأثیرگذار را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که دوست دارند زندگی اجتماعی و کنارآمدن مردم با جنگ را بهتر لمس کنند.

۲۳. گارد ویژه

درباره فیلم

رژیم عراق می‌خواهد نوعی گاز شیمیایی را که برای آفت گیاهی ساخته شده است، بر روی مردم امتحان کند… .

صحنه‌های اکشن و هیجان‌انگیز و البته نفس‌گیر این فیلم بسیار زیاد است و مخاطب از دیدن آن لذت خواهد برد. تماشای این فیلم نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند. ماجرای آن قابل‌پیش‌بینی نیست و هر لحظه امکان دارد که یک فاجعه رخ دهد. علاقه‌مندان به هیجان و روایت‌های تاریخی و اکشن می‌توانند از این فیلم لذت ببرند.

۲۴. سیزده ۵۹

درباره فیلم

این فیلم روایت جانبازی است که به کما رفته است و زمانی که به ‌هوش می‌آید، با دنیای متفاوتی مواجه می‌شود.

مشکلات و دغدغه‌های جانبازان و خانواده‌هایشان را می‌توان به‌خوبی در این فیلم دید. زندگی پر از رنج کسانی که به‌خاطر وطن جنگیدند. شاید یک فیلم با داستان غنی و تأثیرگذارش، بتواند کمی چشم‌های همه را درمورد این عزیزان بازتر کند و مخاطب را به آنچه که تجربه نکرده است، آگاه کند. بی‌شک این فیلم را می‌توانیم یکی از مؤثرترین و بهترین فیلم های دفاع مقدس بدانیم.

۲۵. ارابه مرگ

درباره فیلم

سروان یاوری باید محموله‌های نظامی را به جبهه برساند. او ‌هنگام انجام مأموریت، توسط نیروهای نفوذی دشمن دچار مشکل می‌شود و… .

جنگ در کنار تمام همبستگی‌ها، همیشه از بابت نفوذ دشمن مسئله‌ساز بوده است. این فیلم روایتی تلخ و واقعی از دوران دفاع مقدس با داستانی قوی و صحنه‌های اکشن و جذاب است. بی‌شک از دیدن این فیلم خاص لذت خواهید برد.

۲۶. اخراجی‌ها (۱)

درباره فیلم

مجید عاشق دختر میرزا می‌شود؛ اما میرزا به او می‌گوید تا زمانی که سربه‌راه نشود، اجازه نمی‌دهد با دخترش ازدواج کند. مجید برای اثبات خودش می‌خواهد به جبهه برود و دوستانش نیز با او همراه می‌شوند. علی‌رغم تمام مخالفت‌ها، با وساطت میرزا و یکی از بزرگان، آنها را به پادگان آموزشی می‌فرستند و… .

اخراجی‌ها فیلمی از دفاع مقدس در قالب طنز است که مخاطب را می‌خنداند و روزهای سخت و پر از رنج دفاع مقدس را به زیبایی هرچه تمام‌تر به تصویر می‌کشد. این فیلم را می‌توان بارها و بارها دید و از آن لذت برد.

۲۷. مرز

درباره فیلم

اهالی یک روستای مرزی در شرایط بحرانی قرار می‌گیرند. جنگ به آنها نزدیک شده است و ریش‌سفید روستا مردم را به مقاومت دعوت می‌کند. یک استوار اخراجی ارتش با نام مختار به مردم آموزش‌های نظامی می‌دهد. مختار همان کسی است که مردم روستا از او خوششان نمی‌آید و… .

این فیلم داستانی متفاوت از دفاع مقدس دارد؛ به‌دور از کلیشه و با صحنه‌های اکشن قوی. این فیلم به‌قدری داستان گیرایی دارد که مخاطب تا آخرین لحظه نمی‌تواند از آن چشم بردارد.

۲۸. دو چشم بی‌سو

درباره فیلم

باورهای مذهبی در دوران دفاع مقدس، در این فیلم به نمایش درآمده است. پسر نابینایی که در حرم امام رضا (ع) شفا می‌یابد و… .

ترکیب باورهای مذهبی با دوران دفاع مقدس، این اثر را به فیلم تأثیرگذاری تبدیل کرده است. این فیلم مخاطب را با خود به تاریخ گذشته می‌برد و داستان قوی و به‌هم‌پیوسته‌ای دارد که از دیدن آن لذت خواهید برد.

۲۹. ضربه طوفان

درباره فیلم

طوفان همسر و فرزندش را در جنگ از دست داده است. او پس از سال‌ها به آرامشی نسبی می‌رسد؛ اما متوجه می‌شود که قرار است یک خائن به کشور از زندان آزاد شود که در زمان جنگ، خیانت بزرگی را مرتکب شده است. طوفان نقشه انتقام از این خیانت‌کار را در ذهنش شکل می‌دهد و …

اگر به دیدن فیلمی اکشن و ماجراجویانه علاقه‌مند هستید، حتما این فیلم را ببینید. ضربه طوفان روایتی اثرگذار با داستانی قوی و به‌دور از کلیشه است که مخاطب را تا آخرین لحظه جذب خود خواهد کرد.

بهترین سایت‌های تماشای آنلاین فیلم و سریال؛ سینما در دستان شما

نوبت شماست!

تاکنون کدام‌یک از این فیلم‌ها را دیده‌اید؟ آیا فیلمی هست که ما از قلم انداخته باشیم؟‌ بهترین فیلم های دفاع مقدس که تابه‌حال دیده‌اید، کدام بوده‌اند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

فیلمهای جنگی دفاع مقدس