تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

قرص ایمی پرامین 10 چاق کننده است

قرص ایمی پرامین 10 چاق کننده است

ایمیپیرامین (Imipramine) ﻣﻬﺎر ﻛﻨﻨـﺪه ﻧـﻮراﭘﻲ ﻧﻔـﺮﻳﻦ و ﺳـﺮوﺗﻮﻧﻴﻦ اﺳـﺖ، اﻣـﺎ ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﺳـﺮوﺗﻮﻧﻴﻦ را ﻣﻬـﺎر ﻣﻲﻛﻨﺪ. ایمی پرامین ۱۰ . شب ادراری

ایمی پرامین یکی از داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای است که برای درمان برخی دیگر از اختلالات روانشناختی همچون اختلال هراس، فوبی اجتماعی، دردهای عصبی و همچنین در مقدار کم برای کنترل شب ادراری (شب‌میزی) در کودکان بزرگتر از ۶ سال به‌کار می‌رود.

ایمی پرامین دارویی از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی در بزرگسالان تجویز می شود.این دارو همچنین در درمان شب ادراری در کودکان و موارد دیگری که مربوط به افسردگی نمی باشند هم استفاده دارد . علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و…جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد. داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

نام‌های تجاری ایمی پیرامین :

Tof a il

گروه دارویی-درمانی: 

دارو های ضدافسردگی سه حلقه ای

آزمون روانشناختی افسردگی 

اشکال دارویی:

Table : 10 , 25 mg

ایمی پرامین ۱۰

ایمي پرامين 10 دارويي از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی در بزرگسالان تجویز می شود.این دارو همچنین در درمان شب ادراری در کودکان و موارد دیگری که مربوط به افسردگی نمی باشند هم استفاده دارد . علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و…جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد. داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

ایمی پرامین ۲۵

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار تجویز معمول این دارو به شرح زیر است : در درمان افسردگی : بزرگسالان ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم ۳ تا ۴ بار در روز سالمندان ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم در روز کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۱۰ تا ۳۰ میلی گرم در روز در درمان شب ادراری کودکان ۲۵ میلی گرم یک بار در روز یک ساعت قبل از خواب تجویز می گردد توجه مقدار مصرف دارو در کودکان زیر ۶ سال توسط پزشک تعیین می‌گردد دوره درمان را کامل کنید از کاهش یا افزایش میزان دارو خودداری نمایید مگر به دستور پزشک متخصص به منظور کاهش تحریکات گوارشی داروها همراه با غذا مصرف نمایید در صورتی که دارو را یکبار در روز قبل از خواب مصرف می کنید در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو دارو صبح زود بعد مصرف نکنید و با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که دارو را بیش از یک بار در روز مصرف می کنید مقدار فراموش شده را بلافاصله بعد از یادآوری مصرف کنید اما اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است از مصرف دوز فراموش شده و یا دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی خودداری کنید

ایمی پرامین برای معده

آیا ایمی پرامین می تواند در درمان دردهای معده تاثیر گذار باشد؟ یکی از شایع ترین بیماری هایی که بیشتر افراد در سراسر دنیا از آن رنج می برند ریفلاکس معده می باشد که با نشانه های سوزش در ناحیه قفسه سینه و گلو همراه است.

داروهایی که برای رفلاکس معده تجویز می شوند شامل:

این داروها با شل کردن دریچه بین معده و مری باعث ضعیف تر شدن اسفنکتر معده می شوند.

ایمی پرامین چیست

ایمی پرامین (با نام انگلیسی: Imip ami e و نام تجاری: توفرانیل) از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای تجویزی است که با متعادل سازی ماده طبیعی خاص در مغز (انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین) که سطح آن در افراد مبتلا به افسردگی نامتعادل می شود عمل می کند.

این دارو همچنین با مسدود کردن اثر ماده طبیعی خاصی به نام استیل کولین روی مثانه اثر می گذارد.

ایمی پرامین برای چی خوبه

افسردگی و شب ادراری کودکان

آزمون روانشناختی افسردگی کودکان 

ایمی پرامین برای چیست

ایمی پرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای است که برای درمان علائم افسردگی استفاده می‌شود. این دارو گاهی اوقات برای درمان شب ادراری در کودکان ۶ سال به بالا به کار می‌رود.

این قرص برای درمان اختلال دو قطبی، اضطراب کودکان، شب ادراری و وسواس نیز به کار می‌رود. ایمی پرامین می‌تواند اختلال خواب را بهبود ببخشد و در کاهش اضطراب و فوبیاها نیز موثر است. دارو درمانی برای درمان افسردگی کافی نیست، اما این دارو به برطرف کردن علائم افسردگی مانند خلق پایین، بی حالی، نداشتن انگیزه، افکار خودکشی و بی حالی تا حدی کمک می‌کند.

ایمی پرامین قرص

ایمی پرامین دارویی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. ایمی پرامین در شب ادراری کودکان نیز مورد مصرف دارد. ایمی پرامین به فرم قرص روکش دار هم چنین فرم تزریقی یا آمپول در بازار موجود است. از قطع ناگهانی ایمی پرامین باید اجتناب کرد. از عوارض ایمی پرامین می توان به خشکی دهان و حساسیت به نور اشاره کرد.

ایمی پرامین اضطراب

ايمي پرامين هيدروکلرايد داروي ضد افسردگي است که موارد مصرف گسترده اي دارد. پرمصرف ترين دارو در درمان افسردگي و اضطراب مي باشد و عملکرد آن با برداشتن سرتونين و نوراپي نفرين از پايانه هاي پيش سيناپسي است. از ناهنجاري هاي ايجاد شده توسط اين دارو مي توان به ناهنجاريهاي اسکلتي، کاهش رشد، افزايش جنين هاي جذبي و درمواردي تشنج و مرگ مادر را مي توان نام برد. با اين حال الگوي دقيق ناهنجاري هاي ايمي پرامين به طور دقيق مشخص نمي باشد. هدف از اين تحقيق شناختن طيف دقيق ناهنجاري هاي ايجاد شده توسط اين دارو است. نتايج نشان مي دهد با افزايش دوز تزريقي، ميانگين طول بدن جنين ها در گروه هاي تجربي به صورت معني داري در مقايسه با گروه کنترل کاهش يافته است. همچنين با افزايش دوز تزريقي، ميانگين وزن جنين ها در مقايسه با گروه کنترل داراي اختلاف معني داري هستند. همچنين افزايش دوز باعث افزايش تعداد جنين هاي جذبي گرديده است.

آزمون روانشناختی افسردگی، اضطراب و استرس 

ایمی پرامین استرس

ایمی پرامین بر روی افسردگی، اضطراب تاثیر دارد . 

ایمی پرامین امین ایمی پرامین اسهال

داروهای شل کننده عضلانی از طریق اثرات آنتی کولینرژیک می  توانند در کنترل درد سندرم روده ی تحریک پذیر به کار روند ولی بر روی سایر علایم بیماری اثر ندارند. به دلیل عوارض آنتی کولنرزیکی مصرف این داروها به  صورت مداوم توصیه نمی شود و فقط در صورت نیاز باید به کار روند. درمان خط اول هیوسین و خط دوم دی سیکلومین است.داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای برای بیماران با درد شکمی شدید یا مداوم توصیه می شوند. این داروها( با دوز هدف  خود در این اندیکاسیون) باید به مدت  حداقل 3 ماه تجویز شوند(به عنوان مثال؛ آمی تریپتلین mg 50 ). ضدافسردگی های 3 حلقه ای با آمین نوع دوم(نورتریپتلین و دزیپرامین) بهتر از آمین های نوع سوم(آمی تریپتیلین و ایمی پرامین) تحمل می شوند. آمین های نوع سوم عوارض آنتی کولینرژیک نظیر خواب آلودگی، خشکی دهان، احتباس ادرار و افزایش وزن بیشتری دارند.

ایمی پرامین بهتر است یا سرترالین

ایمی پرامین و سرترالین جزو داروهای سه حلقه ای هست که اثرات مشابهی دارند و در یگ گروه هستند .

آیا ایمی پرامین اعتیاد آور است

بله ایمی پرامین جزو داروهای اعتیاد آور می باشد .

ایمی پرامین زود انزالی

در بررسی قرص کلومیپرامین ۲۵ برای زود انزالی باید بگوییم این دارو در صورت نیاز جهت تاخیر انزال در آقایانی که انزال سریع دارند استفاده می‌شود.

اگر چه فقط حدود نیمی از آقایان به این رژیم درمانی پاسخ می‌دهند بنابراین دانستن پتانسیل پاسخ‌دهی بیمار به رژیم درمانی قبل از شروع درمان مفید است.

مطالعه‌ی کنونی تلاش می‌کند فاکتورهای مقایسه‌ای که ممکن است پیش‌بینی پاسخ‌دهی یا عدم پاسخ‌دهی بیمار را به کلومیپرامین را میسر می‌کند، شناسایی کند. متغیرهای مرتبط با انزال سریع در ۲۳ مرد مبتلا به انزال زودرس که به کلومیپرامین پاسخ داده بودند، بررسی شد.

بررسی نشان داد که سه فاکتور باید قبل از درمان بررسی شوند:

۱_ زمان وقوع اولین انزال

۲_ رضایت جنسی کلی

۳_ دفعات انزال در هر هفته

ارزیابی این موارد به طرز چشم‌گیری پیش‌بینی پاسخ‌دهی به این رژیم درمانی را مقدور می‌سازد؛ به ویژه در آقایانی که انزال سریع دارند و زمان وقوع انزال اولیه‌ی آن‌ها ۶۰ ثانیه، میزان رضایت جنسی گزارش ‌شده توسط خود فرد ۵ یا بیشتر (در یک ارزیابی ۷ نمره‌ای) و تعداد انزال ۲ بار یا بیشتر در هفته می‌باشد با احتمال بیشتری به درمان با ۲۵ میلی‌گرم کلومی‌پرامین در صورت نیاز سود می‌برند.

آزمون روانشناختی تمایلات جنسی 

ایمی پرامین و اضطراب

ایمی پرامین برای اضطراب خوب است .

ایمی پرامین و اشتها

داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند

ایمی پرامین و استبرا

ایمی پرامین و آسنترا جزو داروهای سه حلقه ای هست که اثرات مشابهی دارند و در یگ گروه هستند .

ایمی پرامین خواب آور است

داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

آیا ایمی پرامین باعث چاقی میشود

بله . این دارو اثرات افزایش اشتها دارد که ممکن است به چاقی منجر شود .

آمپول ایمی پرامین

این دارو در دو شکل قرص و آمپول موجود است

آیا ایمی پرامین باعث ریزش مو میشود

داروهای ضدافسردگی مانند کلومی پرامین ممکن است باعث ریزش مو شود . 

فرق ایمی پرامین و آمی تریپتیلین

آمي تريپتيلن و نورتريپتيلن ، هر دو، در كاهش علائم بيماران IBSبا غلبه اسهال و درد شكم موثر مي باشند و تفاوتي در اثرات اين دو دارو در اين بيماران وجود ندارد

ایمی پرامین برای کودکان

شب ادراری یکی از شایع ترین و پیچیده ترین مشکلات کودکان است. با توجه به متفاوت بودن موفقیت درمانی، عوارض و سهولت مصرف ایمی پرامین تجویز می شود .

ایمی پرامین برای دندان درد

ایمی پرامین برای تکرر ادرار

بله موثر است و تجویز می شود .

ایمی پرامین برای زود انزالی

بله موثر است و تجویز می شود .

ایمی پرامین برای خواب

داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند

ایمی پرامین برای ترک اعتیاد

بله تاثیر دارد .

آزمون روانشناختی علائم اعتیاد

ایمی پرامین پروستات

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک مشورت نمایید 1-در صورت سابقه حساسیت به این دارو و یا و سایر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای کاربامازپین ، ماپروتیلین و ترازودون و حساسیت به مواد غذایی مواد محافظ و رنگ ها ۲ در صورت مصرف هر نوع داروی دیگر (چه با نسخه چه بدون آن) 3-در صورت ابتلا به بیماری آسم اختلالات قلبی عروقی اختلالات خونی افسردگی تشنج (صرع) بزرگی پروستات، ادرار کردن سخت بیماری‌های کبدی کلیوی ، پرکاری غده تیروئید ، گلوکوم( افزایش فشار داخل چشم) مشکلات گوارشی فشار خون بالا و اعتیاد به الکل 4-قبل از انجام تست های پزشکی به ویژه در بیماریهای دیابتی 5-در صورت نیاز به انجام هرگونه عمل جراحی معالجات دندانپزشکی و یا درمان اضطراری هنگام تغییر وضعیت ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته احتیاط کنید -جهت بررسی پیشرفت درمان مرتب به پزشک مراجعه نمایید. -از قطع یکباره مصرف دارو خودداری کنید قطع مصرف دارو باید به تدریج و تحت نظر پزشک انجام گیرد. -اثرات دارو ممکن است ۳-۷ روز پس از قطع مصرف دارو بروز نماید.

ایمی پرامین پارس دارو ایمی پرامین پانیک

داروهای ضد افسردگی که برای درمان اختلال پانیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، داروهای اختصاصی بازدارنده ی بازجذب سروتونین (ُُُُ SSRI) و داروهای بازدارنده ی مونو امین اکسیدها (MAOI) می باشد . داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای شامل داروهایی مانند داروی ایمی پرامین و داروی آمی تریپ تیلین می باشد

ایمی پرامین پماد ایمی پرامین 10 ویکی پدیا ایمی پرامین ویکی پدیا ایمی پرامین و پروپرانول ایمی پرامین و پانیک ایمی پرامین برای پانیک

داروهای ضد افسردگی که برای درمان اختلال پانیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، داروهای اختصاصی بازدارنده ی بازجذب سروتونین (ُُُُ SSRI) و داروهای بازدارنده ی مونو امین اکسیدها (MAOI) می باشد . داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای شامل داروهایی مانند داروی ایمی پرامین و داروی آمی تریپ تیلین می باشد

پروپرانول ایمی پرامین ایمی پرامین تداخل دارویی

ایمی پرامین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با داروی ایمی پرامین از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isoca boxazid) ، لینزولید (li ezolid)، متیلن بلو (me hyle e blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phe elzi e) ، پروکاربازین (p oca bazi e)، راساژیلین ( asagili e)، سلژیلین (selegili e) ، ترانیل سیپرومین ( a ylcyp omi e)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا 2 هفته قبل از شروع استفاده از داروی ایمی پرامین ، استفاده شوند.

ایمی پرامین تکرر ادرار

ایمی پرامین قرص های ضد تکرر ادرار است .

ایمی پرامین تاخیری

بله باعث تاخیر در انزال می شود .

ایمی پرامین تزریقی

فرم طولانی مدت برای تزریق به عضله نیز موجود است. برای درمان برخی دیگر از اختلالات روانی مانند فوبیا اجتماعی، دردهای عصبی و همچنین در مقدار کم برای کنترل شب ادراری (شب‌میزی) در کودکان بزرگتر از ۶ سال به‌کار می‌رود.

ایمی پرامین و تپش قلب

ایمی پرامین و تداخل دارویی

ایمی پرامین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با داروی ایمی پرامین از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isoca boxazid) ، لینزولید (li ezolid)، متیلن بلو (me hyle e blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phe elzi e) ، پروکاربازین (p oca bazi e)، راساژیلین ( asagili e)، سلژیلین (selegili e) ، ترانیل سیپرومین ( a ylcyp omi e)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا 2 هفته قبل از شروع استفاده از داروی ایمی پرامین ، استفاده شوند.

ایمی پرامین و تهوع

ایمی پرامین عوارض جانبی

تهوع , خشکی دهان , افزایش تعداد ضربان قلب , استفراغ , تاری دید , بثورات جلدی , کهیر , افزایش فشارخون , آریتمی قلبی , تپش قلب , اضطراب , سردرگمی , الکتروکاردیوگرام غیر طبیعی , سکته قلبی , خونریزی زیر پوستی , کاهش فشارخون وضعیتی , توهم

جایگزین ایمی پرامین

همه داروی سه حلقه ای TCA

قرص ایمی پرامین برای چیست

اضطراب پانیک شب ادراری و افسردگی

جذب ایمی پرامین

ایمی پرامین جذب گوارشی خوبی دارد

ایمی پرامین چه قرصی است ایمی پرامین چاق کننده است ایمی پرامین چاق میکند ایمی پرامین چه قرصیه

داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند

ایمی پرامین چه نوع دارویی است ایمی پرامین چاقی

داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند

آزمون روانشناختی کیفیت خواب

مکانیسم عمل ایمی پرامین ۱۰ :

ایمیپیرامین (Imip ami e) ﻣﻬﺎر ﻛﻨﻨـﺪه ﻧـﻮراﭘﻲ ﻧﻔـﺮﻳﻦ و ﺳـﺮوﺗﻮﻧﻴﻦ اﺳـﺖ، اﻣـﺎ ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﺳـﺮوﺗﻮﻧﻴﻦ را ﻣﻬـﺎر ﻣﻲﻛﻨﺪ. ﺗﺎﺛﻴﺮ ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ اﻳﻦ دارو را ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﻣﻬﺎر ﻫﺮدو اﻧﺘﻘﺎل دﻫﻨﺪه ﻋﺼﺒﻲ ﻣـﻲداﻧﻨـﺪ. ﻫﻤﭽﻨـﻴﻦ ﺑﻌﻀﻲ ﺗﺎﺛﻴﺮات ﺟﺎﻧﺒﻲ در آن ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﺗﻤﺎﻳﻞ زﻳﺎد آن ﺑﺎ ﮔﻴﺮﻧﺪهﻫﺎی ﻫﻴﺴﺘﺎﻣﻴﻨﻲ H1 و ﻣﻮﺳﻜﺎرﻳﻨﻲ M1 ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. اﻣﺎ ﺷﺪت اﻳﻦ ﻋﻮارض در Ami ip yli e ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺳﺖ.

موارد مصرف ایمی پیرامین 10 :

ضد افسردگی، ضد درد مزمن، شب ادراری کودکان، پرخوری عصبی

دوزبندی در بزرگسالان:

الف) افسردگی، اضطراب، درد نوروژنیک. بزرگسالان: ابتدا، مقدار mgday 100-75 در مقادیر منقسم از راه خوراکی یا تزریق عضلانی مصرف می‌شود. سپس، مقدار ۵۰-۲۵ میلی‌گرم به مقدار قبلی افزوده می‌شود تا حداکثر به مقدار ۲۰۰ میلی‌گرم برسد. در بعضی از بیماران می‌توان با مقادیر کمتر (۲۵ میلی‌گرم از راه خوراکی) شروع و سپس به تدریج مقدار ۲۵ میلی‌گرم یک روز در میان اضافه کرد. حداکثر مقدار مصرف mgday 300 است. تمام مقدار تجویز شده را می‌توان به هنگام خواب مصرف کرد(تزریق عضلانی استفاده می‌شود). حداکثر مقدار مصرف برای بیماران سرپایی mgday 200، بیماران بستری mgday 300 ، و بیماران سالخورده mgday 100 است. در کهنسالان از دوز ۱۰ میلی‌گرم آغاز نموده در صورت نیاز به ۳۰ الی ۴۰ میلی گرم در روز افزایش داده می‌ شود. حداکثر دوز در این گروه ۱۰۰ میلی‌گرم است.

ب) شب ادراری کودکان. کودکان شش ساله و بزرگتر: از راه خوراکی، مقدار mgday 75-25 یک ساعت قبل از خواب مصرف می‌شود.

عوارض جانبی:

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، تاری دید

داروﻫﺎی ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺣﻠﻘـﻪای، ﻋﻮارﺿـﻲ ﻣـﺮﺗﺒﻂ ﺑـﺎ دوز دارو دارﻧـﺪ.

اﻳـﻦ داروﻫـﺎ وﺳـﻴﻊ اﻟﻄﻴﻒ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﺑﻪ ﻣﻌﻨﻲ ﺗﻌﺎدل زﻳﺎد آﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﮔﻴﺮﻧﺪهﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اﺳﺖ؛ ﻛﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﺿﺪ اﻓﺴـﺮدﮔﻲ و ﻧﻴﺰ ﺗﺎﺛﻴﺮات ﺟﺎﻧﺒﻲ آﻧﻬﺎ اﺳﺖ.

داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﮔﻴﺮﻧﺪهﻫﺎی ﻣﻮﺳﻜﺎرﻳﻨﻲ، ﻫﻴﺴـﺘﺎﻣﻴﻨﻲ و آﻟﻔـﺎ – آدرﻧﺮژﻳــﻚ را ﻣﺴــﺪود ﻣــﻲﻛﻨﻨــﺪ و ﻣﻮﺟــﺐ ﻣﺸــﻜﻼت ﻗﻠﺒــﻲ، ﻋــﻮارض آﻧﺘــﻲ ﻛﻮﻟﻴﻨﺮژﻳــﻚ، آﻧﺘــﻲ ﻫﻴﺴﺘﺎﻣﻴﻨﻲ، ﻛﺎﻫﺶ آﺳﺘﺎﻧﻪ ﺗﺸﻨﺞ، اﺧﺘﻼل ﺟﻨﺴﻲ، اﻓـﺰاﻳﺶ ﺗﻌﺮﻳـﻖ و ﺗﻮﻣـﻮر ﻣـﻲﺷـﻮد.

اﻳـﻦ ﻋـﻮارض داروﻫﺎی ﺳﻪ و ﭼﻬﺎر ﺣﻠﻘﻪای ﻣﻌﻤﻮﻻً ﭘﺬﻳﺮش آﻧﻬﺎ را ﻛﻤﺘﺮ از ﻣﻬـﺎر ﻛﻨﻨـﺪهﻫـﺎی اﻧﺘﺨـﺎﺑﻲ ﺳـﺮوﺗﻮﻧﻴﻦ (SSRI) و دﻳﮕﺮ داروﻫﺎی ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺟﺪﻳﺪ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

ﺑﻪ ﻫﺮ ﺣﺎل، ﺑﻴﻤﺎران زﻳﺎدی از اﻳﻦ داروﻫﺎ ﺑﻪ ﺷﻜﻠﻲ اﻳﻤﻦ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲﻛﻨﻨﺪ .

اﻧﺘﺨﺎب اﻳﻦ داروﻫﺎ ﺑﺮ اﺳﺎس ﺗﺎﺛﻴﺮات ﺟﺎﻧﺒﻲ آﻧﻬﺎ اﻧﺠﺎم ﻣـﻲﺷـﻮد. داروﻫـﺎی ,Ami ip yli e T imip ami e, Imip ami e, Doxepi , Clomip ami e ﺑﻴﺸـﺘﺮﻳﻦ ﻋـﻮارض ﺟـﺎﻧﺒﻲ را دارﻧـﺪ.

داروﻫﺎی No ip yli e، Desip ami e ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﭘﺬﻳﺮش را دارﻧﺪ .اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺧﻮد ﺑﺎﻋـﺚ ﻋﻮارﺿـﻲ از ﻗﺒﻴﻞ ﺳﺮدرد، ﻳﺒﻮﺳﺖ و ﺧﻮاب آﻟﻮدﮔﻲ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻨﮕﺎم ارزﻳﺎﺑﻲ ﻋـﻮارض دارو ﺑـﻪ ﺧـﺎﻃﺮ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ.

اﻳﻦ ﻋﻼﻳﻢ اوﻟﻴﻪ در ﺗﻌﻴﻴﻦ اﻳﻨﻜﻪ دارو ﻋﻼﻳﻢ را ﺗﺸﺪﻳﺪ ﻳﺎ ﺗﻌﺪﻳﻞ ﻛﺮده ﻛﻤﻚ ﻣﻲﻛﻨﺪ.

ﺗﻤﺎم داروﻫﺎی ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺣﻠﻘﻪای ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻣﻮﺟﺐ ﻣﺴـﻤﻮﻣﻴﺖﻫـﺎی ﻗﻠﺒـﻲ ﺷـﻮﻧﺪ و در ﺑﻴﻤﺎران ﻣﺸﻜﻮک ﺑﻪ ﺑﻴﻤﺎریﻫﺎی ﻗﻠﺒـﻲ ﻧﺒﺎﻳـﺪ ﺗﺠـﻮﻳﺰ ﺷـﻮد .

در ﻏﻠﻈـﺖﻫـﺎی درﻣـﺎﻧﻲ، داروﻫـﺎی ﺳـﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﻣﻲﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻣﻮﺟﺐ اﻓﺖ ﻓﺸﺎر ﺧﻮن وﺿﻌﻴﺘﻲ ﺷﻮد ﻛﻪ از ﺷﺎﻳﻊﺗﺮﻳﻦ ﻋﻮارض آﻧﻬﺎ اﺳﺖ و ﺑﻴﺸـﺘﺮ در اﻓﺮادی رخ ﻣﻲدﻫﺪ ﻛﻪ ﺳﺎﺑﻘﻪ آن را داﺷﺘﻪاﻧﺪ.

ﻣﺴﺪود ﺷﺪن ﮔﻴﺮﻧﺪه آﻟﻔﺎ-آدرﻧﺮژﻳﻚ دﻟﻴﻞ اﺻـﻠﻲ آن ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ .

داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﺗﻐﻴﻴﺮات رﻳﺘﻢ ﻗﻠﺐ، ارﺗﺒﺎط درون ﻗﻠﺒﻲ آﻫﺴﺘﻪ، و ﺑﻲ ﻧﻈﻤﻲﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻔـﻲ از ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺎﻛﻲﻛﺎردی، ﻓﻴﺒﺮوزه ﺷﺪن ﺑﻄﻦﻫﺎ و ﻣﺸﻜﻼت ﺑﻄﻨـﻲ ﭘـﻴﺶ از ﺑﻠـﻮغ را اﻳﺠـﺎد ﻣـﻲﻛﻨـﺪ.

ﺑـﻪ ﻋﻼوه ﺗﻐﻴﻴﺮاﺗﻲ در ECG ﻧﻴﺰ رخ ﻣﻲدﻫـﺪ، اﻣـﺎ ﻣﻮﺟـﺐ ﻛـﺎﻫﺶ اﻧﻘﺒـﺎضﻫـﺎی ﻗﻠﺒـﻲ ﻳـﺎ اﻳﺴـﺖ ﻗﻠﺒـﻲ ﻧﻤﻲﺷﻮد .

داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﻛﺎرﻛﺮد ﻗﻠﺐ را اﻓﺰاﻳﺶ و ﻣﻴـﺰان ﺗﻐﻴﻴـﺮ ﺿـﺮﺑﺎن ﻗﻠـﺐ را در اﻓـﺮاد ﺑـﺎ ﺑﻴﻤﺎری ﻗﻠﺒﻲ اﻳﺴﻜﻤﻴﻚ ﻛﺎﻫﺶ ﻣﻲدﻫﻨﺪ، و ﺧﻄﺮ ﻣـﺮگ ﻧﺎﮔﻬـﺎﻧﻲ را اﻓـﺰاﻳﺶ ﻣـﻲدﻫـﺪ.

ﺑﻴﻤـﺎران در دوزﻫﺎی ﺑﺎﻻی داروﻫﺎی ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺣﻠﻘﻪای ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺎ اﺣﺘﻤﺎل ﻣﺮگ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﻲ ﻗﻠﺒﻲ ﺣﺘﻲ در ﺻﻮرت ﻋﺪم وﺟﻮد ﻣﺸﻜﻼت زﻣﻴﻨﻪای ﻣﻮاﺟﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

ﺑﻪ ﻋﻼوه، ﻣﺼﺮف ﻛﻨﻨـﺪهﻫـﺎی داروﻫـﺎی ﺿـﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﺑﺎ ﺧﻄﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺧﺘﻼل ﻋﻀﻼﻧﻲ در ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑـﺎ ﻣﺼـﺮف ﻛﻨﻨـﺪﮔﺎن SSRI ﻣﻮاﺟـﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ ؛ اﻣﺎ ﻣﺸﺨﺺ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻋﺎرﺿﻪ ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﺗﺎﺛﻴﺮ ﻣﺨﺮب ﺳـﻪ ﺣﻠﻘـﻪ ایﻫـﺎ ﻣـﻲﺑﺎﺷـﺪ، ﻳـﺎ ﺗـﺎﺛﻴﺮ ﻣﺮاﻗﺒﺘﻲ SSRI و ﻳﺎ ﻫﺮدو .

ﻣﺸﺨﺺ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای در دوزﻫﺎی درﻣﺎﻧﻲ ﺑﺎﻋﺚ اﺧﺘﻼﻻت ﻗﻠﺒﻲ اﺳﺎﺳﻲ در ﺑﻴﻤﺎران ﻧﺮﻣﺎل ﻣﻲﺷﻮد. در ﻳﻚ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﮔﺮوﻫﻲ آﻳﻨﺪه ﻧﮕﺮ در ﻣـﺪت ﻫﺸـﺖ ﺳـﺎل ۱۴۷۸۴ ﺑﻴﻤـﺎر ﺑـﺎﻟﻎ ﺑﺪون ﻫﻴﭻ اﺧﺘﻼل ﻗﻠﺒﻲ ﻋﺮوﻗﻲ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه ﺑﺮرﺳﻲ ﺷﺪﻧﺪ، ﺑﻌﺪ از ﻛﻨﺘﺮل ﻋﻮاﻣﻞ ﮔﻤﺮاه ﻛﻨﻨﺪه ﻧﺘـﺎﻳﺞ ﻣﺘﻌﺪدی ﺑﻪ دﺳﺖ آﻣﺪ. ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ، ارﺗﺒﺎﻃﻲ ﻛﻤﻲ را ﻣﻴﺎن اﺳﺘﻔﺎده از داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای و ﺑﻴﻤﺎریﻫـﺎی ﻗﻠﺒﻲ ﻛﺮوﻧﺮی (ﻣﺮگ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺑﻴﻤﺎریﻫﺎی ﻗﻠﺒﻲ ﻛﺮوﻧﺮی، اﻧﻔﺎرﻛﺘﻮس ﻣﻴﻮﻛﺎردﻳـﺎل ﻏﻴـﺮ ﻛﺸـﻨﺪه، ﻳـﺎ ﻓﺮاﻳﻨﺪﻫﺎی ﺟﺮاﺣﻲ ﻋﺮوق ﻗﻠﺒﻲ) ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ .ﺑﻪ ﻋﻼوه، ارﺗﺒﺎﻃﻲ ﻣﻴﺎن اﺳﺘﻔﺎده از داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘـﻪای

ﻣﺮگ ﺑﻪ ﻫﺮ ﻋﻠﺘﻲ وﺟﻮد ﻧﺪاﺷﺖ. اﻣﺎ، اﻓﺰاﻳﺶ ۳۵ درﺻـﺪی ﺣـﻮادث ﻗﻠﺒـﻲ ﻋﺮوﻗـﻲ (ﻣﺎﻧﻨـﺪ ﻣـﺮگ ﻗﻠﺒﻲ، اﻧﻔﺎرﻛﺘﻮس ﻣﻴﻮﻛﺎردﻳﺎل ﻗﻠﺒﻲ ﻏﻴﺮ ﻛﺸﻨﺪه، ﻣﺸﻜﻼت ﺟﺮاﺣـﻲ ﻋـﺮوق، ﺣﻤﻠـﻪ ﻳـﺎ اﻳﺴـﺖ ﻗﻠﺒـﻲ) ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ.

دﻳﮕﺮ ﻋﻮارض ﺟﺎﻧﺒﻲ

داروﻫﺎی ﺿﺪ اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﺣﻠﻘﻪای ﻣﻲﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺎﻋﺚ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻋﺎرﺿﻪ ﺟﺎﻧﺒﻲ دﻳﮕﺮ ﻧﻴﺰ ﺷـﻮﻧﺪ، ﻛﻪ اﻏﻠﺐ آﻧﻬﺎ واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ دوز دارو اﺳﺖ .

اﺧﺘﻼﻻت ﺟﻨﺴـﻲ ﺷـﺎﻣﻞ اﺧـﺘﻼﻻت ﺑﺮاﻧﮕﻴﺨﺘﮕـﻲ (ﺑـﻪ ﺧﺼـﻮص در ﻣـﺮدان) و اﺧـﺘﻼل ارﮔﺎﺳﻢ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ داروﻫﺎی ﺳﺮوﺗﻮﻧﻴﻨﻲ از ﻗﺒﻴﻞ Clomip ami e اﺳﺖ، اﻣﺎ در داروﻫﺎی ﺳﻪ ﺣﻠﻘﻪای ﻛﻤﺘﺮ از SSRI اﺗﻔﺎق ﻣﻲاﻓﺘﺪ.

موارد منع مصرف ایمی پرامین :

در دوره نقاهت MI حاد و کسانی که داروهای MAO مهارکننده استفاده می‌کنند. در دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی، افراد مسن باید با احتیاط مصرف شود.

تداخلات دارویی:

مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیک، از جمله اپی‌نفرین، فنیل‌افرین، فنیل‌پروپانول‌آمین، و افدرین (که اغلب در اسپریهای بینی وجود دارند) ممکن است موجب افزایش فشار خون شود. مصرف همزمان با وارفارین ممکن است زمان پروترومبین را افزایش داده و موجب خونریزی شود. مصرف همزمان با داروی تیروئید، و دارو‌های ضد آریتمی (کینیدین، دیسوپیرامید، پروکائین‌آمید) ممکن است احتمال بروز آریتمی قلبی و اختلال در هدایت قلبی را افزایش دهد. ممکن است اثرات کاهنده فشار خون دارو‌هایی را که از طریق مرکزی عمل می‌کنند، مانند گوانتیدین، کلونیدین، متیل دوپا و رزرپین، را کاهش دهد. مصرف همزمان با دی‌سولفیرام ممکن است باعث بروز دلیریوم و تاکیکاری شود. مصرف همزمان با دارو‌های مضعف CNS مانند ، الکل، ضد درد‌ها، باربیتوراتها، مخدر‌ها، آرام بخشها، و دارو‌های بیهوش کننده ممکن است سبب بروز اثرات اضافی (رخوت بیش از حد) شود. مصرف همزمان با آتروپین و سایر دارو‌های آنتی‌کولینرژیک، مانند فنوتیازینها، ضد هیستامینها، مپریدین و دارو‌های ضد پارکینسون، ممکن است سبب بروز اثرات اضافی (رخوت بیش از حد، انسداد فلجی روده، تغییرات بینایی، و یبوست شدید) شود. مصرف همزمان با متریزامید سبب افزایش خطر بروز تشنج می‌شود. باربیتوراتها و مصرف زیاد دخانیات موجب القای متابولیسم ایمی‌پرامین و در نتیجه، کاهش اثر درمانی آن می‌شوند. فنوتیازینها و هالوپریدول متابولیسم ایمی‌پرامین و اثر درمانی آن را کاهش می‌دهند. متیل فنیدات، سایمتیدین، دارو‌های خوراکی جلوگیری کننده از بارداری، پروپوکسی‌فن و دارو‌های مسدود کننده گیرنده بتا ممکن است متابولیسم ایمی‌پرامین را مهار ساخته و غلظت پلاسمایی و سمیت آن را افزایش دهند.

توجهات پزشکی-پرستاری آموزش به بیمار – خانواده:

ایمیپیرامین باید همراه یا بلافاصله پس از غذا تجویز شود. در افراد دیابتیک قند خون باید کنترل شود و بدلیل حساسیت به نور از لوسیون‌های ضد آفتاب استفاده شود.

پیش از شروع مصرف این دارو در صورت باردار یا شیرده بودن ،سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،بیماری قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید. از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.

اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خود را از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد. از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. اگر ایمی پرامین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.

اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود. این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید. به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

فارماکودینامیک کینتیک:

جذب: از دستگاه گوارش (بعد از مصرف خوراکی ) و بافت عضلانی (بعد از تزریق عضلانی) به سرعت جذب می‌شود. پخش: به طور گسترده در بافتهای بدن، از جمله CNS و شیر انتشار می‌یابد.

حدود ۹۰ درصد به پروتئین پیوند می‌یابد. حداکثر اثر دارو طی ۲-۵۰ ساعت حاصل شده و طی ۵-۲ روز به سطح پایدار می‌رسد.

غلظت درمانی دارو در پلاسما (داروی اصلی و متابولیت آن ) بین mgml 300-150 است. متابولیسم:

در کبد به متابولیت فعال دزیپرامین متابولیزه می‌شود. قابل ملاحظه بودن اثر اولین عبور دارو از کبد می‌تواند اختلاف غلظت سرمی دارو را در بیمارانی که مقدار مشابهی مصرف کرده‌اند، توجیه کند. دفع: بیشتر دارو از طریق ادرار دفع می‌شود.

قرص ایمی پرامین 10 چاق کننده است