تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴۰۱/۹/۸

مثل نویسی کار نیکو از پرکردن است

مثل نویسی کار نیکو از پرکردن است

برای گسترش ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است می توان یک داستان یا یک انشا نوشت. گسترش این ضرب المثل یکی از تمرینات مثل نویسی نگارش پایه دهم است.

ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – گسترش ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است یکی از تمرینات مثل نویسی در صفحه ۳۹ نگارش پایه دهم است که می‌توان برای این کار یک حکایت  و داستان یا یک انشا با مقدمه، بدنه و نتیجه نوشت و این ضرب المثل را گسترش داد. در این مطلب یک انشا درباره کار نیکو کردن از پر کردن است می خوانید. اما قبلش بهتر است معنی و کاربرد آن را بهتر بشناسیم.

معنی و کاربرد ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است

این ضرب المثل به طور خلاصه یعنی: تمرین و تکرار، تکرار، تکرار.

زمانی کاری را می‌توان به خوبی انجام داد که بارها و بارها آن را تمرین کرده باشی.

این مثل را زمانی به کار می‌برند که شخصی در کاری عجول باشد و بدون تمرین زیاد، انتظار نتیجۀ مطلوب داشته باشد. یا زمانی که شخصی با موفق نشدن در انجام یک کار، سریع ناامید شود. در این شرایط این ضرب المثل یادآوری می‌کند که هر کاری با تمرین و تکرار زیاد به مهارت تبدیل می‌شود و شدنی است. 

گسترش ضرب المثل؛ مثل نویسی کار نیکو از پرکردن است

مقدمه:

بعضی از ضرب المثل ها آدم را خیلی امیدوار می‌کنند و به آدم انگیزه می‌دهند. مثل همین ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است که اگر چه جمله ساده ای به نظر می‌رسد ولی رمز و راز پیروزی تمام افراد موفق است. 

بدنه:

همه ما این اتفاق را تجربه کرده ایم که دست به کاری زده ایم و موفق نشده ایم. ممکن است در یک رشته ورزشی پا بگذاریم و ابتدا آنقدر که انتظار داریم خوب پیش نرویم. شاید در یک کلاس آموزشی یا یادگیری زبان ثبت نام کرده ایم و احساس کنیم نمی‌توانیم از پس یادگیری آن برآییم. حتما کسانی از بین ما هستند که اعتقاد دارند ریاضی‌شان ضعیف است یا به هیچ وجه نمی‌توانند انشا بنویسند! یا افرادی که در آزمون رانندگی یکی دو بار رد شده اند و ناامید و غمگین به این نتیجه رسیده اند که برای این کار ساخته نشده اند. بسیاری از این افراد پس از چند بار شکست، همه چیز را رها می‌کنند و ناتوانی خود را می‌پذیرند. اما دقیقا همین لحظات است که باید به آن‌ها گفت: کار نیکو کردن از پر کردن است. پشت این ضرب المثل تجربه های زیادی از گذشتگان هست.

تنها کافی است ناامید نشویم و به خود ایمان داشته باشیم. تلاش و مداومت بسیار هر سختی را آسان می‌کند. کودکی که تازه راه رفتن را می آموزد بارها زمین می‌خورد اما دوباره برمی‌خیزد و با تکرار زیاد یاد می‌گیرد. حالا کدام یک از ما فکر می‌کند که راه رفتن روزی برای ما کار سختی بوده که با تمرین این مهارت را به دست آورده ایم؟ 

نتیجه:

به جرات می‌توان گفت که هیچ مهارتی نیست که با تمرین و تکرار زیاد به دست نیاید و آسان نشود. کافی است علاقه و استعداد خود را بیابیم و با تلاش و سختکوشی آن را دنبال کنیم تا به موفقیت برسیم. ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است به ما یاد می‌دهد که «کار، نشد ندارد و هیچ کاری نشدنی نیست»

بیشتر دروس کلاس‌های دهم و یازدهم پایه و پیش‌نیاز یادگیری درس‌های دوازدهم هستن، ضعف در این درس‌ها کار شما را برای یادگیری درس‌های دوازدهم کنکور خیلی سخت می‌کنه، علاوه بر این نیمی از سوالات کنکور هم از دروس پایه طرح میشه! از همین الان باید به فکر باشی و این درس‌ها رو تقویت کنی، اگر سر کلاس درس‌ها رو خوب یاد نمی‌گیری همین الان از تاملند مشاوره بگیر

مثل نویسی کار نیکو از پرکردن است