تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه چیست ???? به همراه داستان ، گسترش و تاریخچه حکایت. فلفل نبین چه ریزه یعنی چه؟ با توضیح.

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه یعنی چه؟ به همراه بازنویسی ضرب المثل

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه ؛ در این نوشته مفهوم این حکایت، تاریخچه، زمان استفاده و بازگردانی آن به زبان انگلیسی را مرور می کنیم. در ادامه با بخش ضرب المثل ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل کار نیکو کردن از پرکردن است

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه

فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه یعنی اینکه هیچ وقت نمی شود کسی را از روی ظاهر قضاوت کرد و در مورد آن نظر داد. خیلی وقت ها شده است که کسی دارای جثه کوچک و ضعیفی باشد اما در عوض بسیار زبر و زرنگ و باهوش باشد. به همین دلیل ما نباید کسی را قبل از شناخت توانایی هایش قضاوت کنیم.

از این ضرب المثل برای افرادی استفاده می شود که توانایی های آن ها دست کم گرفته شده است و همه فکر می کنند کاری از او بر نمی آید. به قول معروف از آن نترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به توی دارد.

به عنوان مثال هیچ وقت نمی توانید از ظاهر و قیافه افراد قضاوت کنید، شاید یکی ظاهر خوبی نداشته باشد ولی در عوض زرنگ و پر شور و فوق العاده هنرمند است و می‌تواند کارهای خارق العاده ای انجام بدهد اما ممکن است فردی قیافه فوق العاده و اندام بزرگ و کشیده‌ای داشته باشد ولی هیچ کاری از دستش ساخته نباشد.

بازآفرینی ضرب المثل فلفل نبین چه تیزه بشکن ببین چه تیزه

به راستی هیچ وقت، هیچ کس نمی‌تواند از ظاهر کسی قضاوت‌های درستی داشته باشد ظاهر و باطن هیچ کس، نمی‌تواند تشخیص دهد که فرد چگونه است. امروزه می‌دانیم یک مورچه کوچک می‌تواند جسمی که ۱۰۰ برابر وزن خود را تحمل و حمل کند، دیگر جایی برای قضاوت‌های ظاهری و فکری باقی نمی‌ماند.

خداوند متعال به هر موجود یا انسان ریزه‌ای یک قدرت و استعدادهای فراوانی داده است که فقط برای خود او است و با دیگران فرق می‌کند. بعضی‌ها دارای ظاهر خوب و غلط اندازی هستند که در نگاه اول در ذهن خود تصورات شیرین را درست می‌کنیم در حالی که از باطن آن فرد اطلاعی نداریم و گاهی ممکن است پشت نگاه آن تصویر تند و تیزی داشته باشد.

افرادی ساکت و آرام هم وجود دارند که همه چیز را می‌دانند و زرنگ هستند؛ این افراد می توانند صد کار را یک جا انجام بدهند، مرموز و سر به زیر نیز هستند که باید کمی از اینگونه افراد دوری کرد. اما کسانی هم هستند که فقط های و هوی دارند و ذهنشان خالی است وقتی یک درخواست می‌کنی فقط بهانه می‌تراشند بخاطر همین هم می‌گویند، از آن نترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به زیر دارد.

تاریخچه و داستان ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه

روزی روزگاری موشی به نام فلفلی در دشت برای خود لانه ای ساخت و از اینکه زمستان خوبی را سپری می کند خیالش راحت شد. روزی گاوی برای خوردن علف به دشت آمد و روی لانه آقا موشه نشست و استراحت کرد. موش آمد و از آقای گاو خواست که از لانه اش بلند شود تا آسیبی به آن وارد نشود. اما گاو هیچ توجهی به موش نکرد و گفت: تو به من دستور می دهی که از اینجا بلند شوم. میدونی من کی هستم؟ میدونی من چقدر قوی هستم؟ حالا برو سراغ کارت و بذار استراحت کنم.

موش دوباره التماس کرد اما فایده ای نداشت و گوش آقای گاوه شنوای این حرف ها نبود. موش با خودش فکر کرد حالا که مشکلش با حرف زدن حل نشد باید کار دیگری بکند. بعد یکباره پرید روی آقای گاوه. گاو از خواب بیدار شد و خود را تکان داد. موش روی گوش گاو پرید و گاز محکمی از گوشش آقا گاوه گرفت. گاو بلند شد و شروع کرد به تکان دادن سرش. اما موش روی زمین پرید و در سوراخی پنهان شد و گاو نتوانست کاری انجام دهد.

وقتی گاو دوباره به خواب رفت، موش دم گاو را گاز گرفت و روی درخت پرید. گاو از درد بیدار شد. او بسیار عصبانی بود، سعی کرد از جا بپرد و موش را بگیرد تا او را تربیت کند، اما نتوانست به او برسد. موش گفت: اگر دوباره روی لانه من بخوابی، گازت می گیرم. گاو دید چاره ای ندارد جز اینکه از آنجا برود و جای دیگری بخوابد. پس پیش خودش گفت: فلفل نبین چه ریزه ، بشکن ببین چه تیزه . با این قد و قواره فسقلی اش چه جوری حریف من شد . گاو چاره ای جز رفتن و خوابیدن در جای دیگری ندارد. پس با خود گفت: فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه، چگونه با اين قامت و اندامش حريف من شد.

اصطلاح فلفل نبین چه ریزه به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «S ill wa e s u deep» برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره

???? در این نوشته معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه را خواندیم، اگر سوال یا پیشنهادی دارید آن را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه