تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

نه ماهگی نوزاد

نه ماهگی نوزاد

در این مطلب به نکات طلایی که شما در مورد کودک نه ماهگی خود و در نه ماهگی نوزاد خود بدانید مثل تغذیه کودک نه ماهه و خواب نوزاد نه ماهه و... میپردازیم.

نکاتی که درمورد نه ماهگی نوزاد باید بدانید

دسته بندی ها: سلامت کودکان

انتشار: ۳۰ خرداد ۹۹

زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیچ نظر

کوچولوی شما در حال نزدیک شدن به مرحله جدید نوباوگی است و در ماه نهم به نظر می‌رسد هر روز با اتفاقات و تغییرات جدیدی روبرو هستید. در طول این ماه، شیرخوار شما چاردست‌وپا می‌رود، دستش را به نشانه «بای بای» تکان می‌دهد و تمایل به خوردن مواد غذایی جامد را از خود نشان می‌دهد.

آنچه باید در مورد نوزاد نه ماهه خود بدانید.

زمانی که کودکتان به نه ماهگی رسید، انواع و اقسام جدیدی از رفتارها و برخوردها را از اوخواهید دید، از سرسختی و لجبازی گرفته تا سرحالی و حتی تصمیم‌گیری. در این سن، کودک شما از طریق کاوش، در مورد خود و دنیای پیرامون خود به اکتشاف می‌پردازد، به فرزندتان فرصت کافی بدهید تا به این اکتشاف بپردازد. می‌توانید او را در یک مکان امن، در اتاق نشیمن یا خارج از خانه قرار دهید تا در آن به بررسی و کشف اطراف بپردازد؛ یا می‌توانید اسباب بازی های موردعلاقه اش را در دسترس قرار دهید تا به کشف و بررسی آنها بپردازد.

اگرچه کودک شما در نه ماهگی هنوز معنای بیشتر کلمات را نمی‌فهمد، اما از همین سن قدرت درک کلمه «نه» و نحوه بیان و حالت چهره شما را دارد. اگر کودک شما به چیزی نزدیک شده است که ممکن است به خود یا آن شی صدمه بزند، کلمه «نه » را به کار ببرید. بخش بنیادی تربیت کودکان از همین سنین پایین آغاز می‌شود.

با بزرگتر و فعال‌تر شدن کودک، انجام فعالیت های روزانه، نظیر نظافت یا کار با رایانه، برایتان سخت‌تر خواهد شد. در این مواقع هنوز می‌توانید از یك کالسکه یا کریر برای نگهداری از فرزندتان استفاده کنید تا این كارهای اساسی را انجام دهید. اکثر شیرخواران در این سن هنوز دوست دارند در کنار شما باشند و این به نفع شماست!

کودک در حال رشد شما در ماه نهم

در ماه نهم ، کودک شما هنوز هم یک هیکل کودکانه با یک سر بزرگ، پاها و بازوهای کوتاه و تپل و یک شکم برجسته دارد. اگرچه، هنگامی که شیرخواران شروع به تحرک کرده و مهارت ایستادن و راه رفتن را کسب می‌کنند، بخشی از آن چربی ها از بین می‌رود و عضلات جایگزین آن می‌شود. در سن نه ماهگی، کودک شما به طور متوسط:

نقاط عطف رشد نوزاد نه ماهه

خوب، والدین عزیز، ​​آماده یک جهش بزرگ باشید! در ماه نهم ، از نظر طبقه بندی، عنوان «کودک نوپا» نسبت به عنوان «شیرخوار» برای کودک شما مناسب‌تر است. به محض اینکه کودک  شما اولین قدم های کوتاهش را برداشت، با یک جهش وارد مرحله خردسالی می‌شود.

با ورود به این مرحله، رفلکس های نوزادی از بین می‌رود و دلبندتان مهارت های حرکتی جدیدی کسب می‌کند. من برای شما برخی از تحولات جسمی و ذهنی کودکان در این مرحله از رشد را لیست کرده ام:

بدن

مغز

چه زمانی نگران کودک نه ماهه خود باشید.

در سن نه ماهگی، بسیاری از والدین ممکن است روی نقاط عطف ماژور تمرکز کنند، اما باز هم تکرار می‌کنم که شیرخواران با سرعت های متفاوتی رشد می‌کنند ، و اگر کودک شما هنوز چاردست‌ و پا نمی‌رود، اشکالی ندارد. حتی بعضی از کودکان ممکن است اصلا چاردست ‌و پا نروند و مستقیم شروع به راه رفتن کنند.

یک روز از زندگی کودک شما در ماه نهم

بچه ها در این سن دوست دارند بازی کنند، بنابراین بسیار مهم است که با آنها تعامل داشته باشید. از خواندن کتاب با صدای بلند گرفته تا زیرچشمی نگاه کردن، با اسباب بازی ها بازی کردن و … همگی باعث رشد و پیشرفت آنها می‌شود.

کارهای روزانه شما شامل بیدار شدن از خواب، چرت صبحگاهی، ناهار ، چرت بعدازظهر، میان وعده، زمان بازی و شام و یک خواب شبانه که تقریبا از حدود ساعت ۷ عصر شروع می‌شود. توجه داشته باشید که یک روال مداوم و روزانه به کودک شما کمک می‌کند خواب بهتری در شب داشته باشد.

مبانی مراقبت از کودک در ماه نهم

در ماه نهم ، ممکن است بخواهید پستونک را از برنامه کودکتان حذف کنید یا حداقل استفاده از آن را در طول روز کاهش دهید. بسیاری از کودکان عاشق پستونک خود هستند و در برابر این روند مقاومت می‌کنند بنابراین بهتر است به تدریج و آهسته جلو بروید.

به عنوان مثال، می‌توانید به کودکتان اجازه دهید فقط در هنگام خواب از پستونک استفاده کند تا به خواب برود. هرچه کودک شما دندان های بیشتری درمی‌آورد، پستونک تاثیر بیشتری در رشد نامناسب آنها خواهد داشت. بنابراین مهم است که هر چه زودتر پستونک را از برنامه روزانه او حذف کنید.

تغذیه نوزاد در ماه نهم

نیازهای تغذیه ای

بین هشت ماهگی تا یک سالگی، کودک شما به ۷۵۰ الی ۹۰۰ کالری در روز نیاز دارد. نیمی از آن باید از شیرمادر حاصل شود. این مقدار انرژی معادل تقریبا ۲۴ اونس (۷۲۰ میلی لیتر) شیرمادر در روز است.

اگر کودکتان را با شیر خودتان تغذیه می‌کنید، به دلایلی غیر از تغذیه نیز می‌توانید به او شیر بدهید. در این سن، کودک شما موقع شیر خوردن احساس راحتی و آرامش می‌کند. بنابراین می‌توانید هنگام ترس، ناراحتی و درد، به فرزند خود به منظور ایجاد احساس آرامش شیر بدهید.

یکی از بزرگترین تغییراتی که با بزرگتر شدن کودک شما اتفاق می‌افتد، تغیرر در روند تغذیه است. قبلا شیرمادر یا فرمولا برای تغذیه در اولویت بود اما از نه ماهگی، می‌توانید ابتدا غذاهای جامد و سپس شیر را در برنامه تغذیه او بگنجانید.

اگرچه از نطر آکادمی اطفال آمریکا از نظر علمی مجبور نیستید، ولی از سن نه ماهگی می‌توانید به کودک خود کمی آب بدهید. اگر کودک شما خوب غذا می‌خورد، اگر هوای خانه بسیار گرم است، آب به تمیز کردن دهان و هیدراته شدن دلبندتان کمک خواهد کرد.

نمونه برنامه غذایی

هنگامی که فرزند شما بین هشت تا دوازده ماهگی است، می توانید صبح، قبل از چرت زدن، بعد از میان وعده ها و وعده های غذایی و در هنگام خواب، به آنها شیر بدهید. برای راهنمایی شما در مورد تغذیه دلبندتان، در اینجا یک نمونه برنامه غذایی کودک نه ماهه را برایتان می‌نویسم:

شیردهی یا دادن ۴-۶ اونس (۱۲۰-۱۸۰ میلی لیتر) شیرمادر یا فرمولا با یک فنجان یا بطری

۲  اونس (۶۰ میلی لیتر) غلات

۲  اونس میوه

شیر مادر یا ۴-۶ اونس شیر مادر

۲ اونس میوه یا سبزیجات

غذاهای انگشتی (fi ge foods)

یک فنجان آب

۲  اونس ماست، گوشت یا پنیر

۲  اونس سبزیجات

شیر مادر یا ۴-۶ اونس شیر خشک

۲ اونس میوه یا سبزیجات

غذاهای انگشتی

یک فنجان آب

۲ اونس پروتئین، مانند مرغ یا گوشت

۲  اونس سبزیجات

۲  اونس میوه

۲  اونس نشاسته، مانند ماکارونی، برنج یا سیب زمینی

شیردهی یا۴-۶  اونس فرمولا

شیردهی یا ۶-۸ اونس شیر خشک

نکات مربوط به شیردهی

در ماه نهم ، بعلت کنجکاو و فعال‌تر شدن دلبندتان، شیردهی به یک کار سخت تبدیل می‌شود؛ چون هر چیز کوچکی می‌تواند حواس او را از شیر خوردن پرت کند. ولی نگران نباشید؛ رعایت این نکات به شما کمک خواهد کرد:

معرفی غذاهای جدید

با گذر زمان و بزرگ شدن دلبندتان، می‌توانید غذاهای مختلفی را امتحان کنید.

در این زمینه چند نکته و توصیه از من را بخاطر بسپارید:

خواب نوزاد در ماه نهم

تا ماه نهم ، اکثر کودکان در طول شب  می‌خوابند و در طول روز دو یا سه چرت یکی دو ساعته دارند. عواملی مانند بیماری ها، دندان درآوردن و دردهای رشد ممکن است باعث ایجاد اختلال موقتی در خواب شبانه کودک شود. اگر دلبندتان در حال تجربه مشکلات موقت خواب است، نگران نباشید، درعوض روال روتین قبل از خواب را به طور منظم انجام دهید:

بهداشت و ایمنی

کودک شما در این ماه معاینه نه ماهگی را خواهد داشت. ویزیت ماه نهم علاوه بر معاینات معمول و اندازه گیری وزن، قد و دور سر، شامل یک آزمایش غربالگری میزان هموگلوبین خون برای بررسی کم خونی است.

اگرچه کودک شما بزرگتر شده و ممکن است هنگام رانندگی شما، بی‌قراری کند، اما هنوز هم بسیار مهم است که کودک خود را تا حد امکان در صندلی عقب اتومبیل خود روی صندلی کودک نگه دارید.

اگر کوچولوی شما در حال چاردست‌وپا رفتن است، باید مطمئن شوید كه خانه شما محیط امنی برای کودک است.

دقت کنید که تمام موارد زیر را رعایت می‌کنید.

منبع

vi uald .i

نه ماهگی نوزاد