تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد

کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد

پاسخ خودآزمایی علوم نهم: کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد؟

کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد؟

خود را بیازمایید علوم نهم

مس یکی دیگر از فلزهای پرکاربرد در زندگی است. آیا تا به حال به سیمهایی که در سیم کشی ساختمان به کار میرود، دقت کرده اید؟ اگر قسمتی از روکش آن را کنار بزنید، فلز براق و سرخرنگی را مشاهده میکنید. این فلز مس نام دارد. فلز مس از طریق ذوب سنگ معدن آن در دمای بالا به دست می آید و نقش مهمیدر صنعت کشور دارد. یکی از معادن مس ایران که در حال حاضر از آن بهره برداری میشود، معدن مس سرچشمه در استان کرمان است.

این نوشته در بخش درس و دانشگاه آی آر سوشیال قرار گرفته است. شما می توانید برای دسترسی سریع تر به پاسخ، سوال خود را به همراه عبارت “آی آر سوشیال” سرچ کنید.

فلز مس به علت رسانایی الکتریکی زیاد، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت مفتول شدن، کاربرد گسترده ای در زندگی امروز دارد. استفاده از ظروف مسی برای پختن غذا و سیم های مسی در سیم کشی ساختمان، نمونه هایی از کاربردهای این فلز می باشند. شما چه کاربردهای دیگری از مس و ترکیب های آن سراغ دارید؟

می دانید که آهن با اکسیژن به کندی واکنش میدهد و به زنگ آهن تبدیل میشود. فلز مس نیز با اکسیژن به کندی ترکیب و به مس اکسید تبدیل می شود.ٔ درحالی که اگر یک تکه نوار منیزیم را روی شعله چراغ بگیرید، به سرعت می سوزد و نور خیره کننده ای تولید می کند؛ اما طلا برخلاف این سه فلز با اکسیژن ترکیب نمی شود.

کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد؟

طلا فلزی است که با اکسیژن واکنش نمی دهد.

کدام فلز با اکسیژن واکنش نمی دهد