تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۷

کشته شدن مولوی مجیب الرحمن انصاری

کشته شدن مولوی مجیب الرحمن انصاری

کشته‌شدن مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات و یکی از روحانیون نزدیک به طالبان، موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. هواداران او این

واکنش‌ها در افغانستان به کشته‌شدن مجیب‌الرحمن انصاری

مجیب‌الرحمن انصاری از مخالفان نظام دموکراسی و ارزش‌های غربی در افغانستان بود

کشته‌شدن مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات و یکی از روحانیون نزدیک به طالبان، موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. هواداران او این حادثه را غم‌انگیز خوانده‌ اما تعدادی دیگر او را قربانی جریان افراطی که خود مروجش بوده، دانستند.

مجیب‌الرحمن انصاری که در میان افراط‌گریان دینی هواداران زیادی داشت روز جمعه 11 سنبله (شهریور)، در یک حمله انتحاری در مسجد گازرگاه هرات به قتل رسید.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتی با ناجوانمردانه خواندن این حمله گفت عاملان این رویداد به کیفر خود خواهند رسید.

پیام و توضیح سخنگوی امارت اسلامی در مورد شهادت شهید مولانا انصاری رحمه اللهh ps: .coFTdNA XvU5 pic. wi e .comoG02XpNL3c

مجاهد افزود که دو روز قبل یک گروه 4 نفری «تکفیری» که مسئولیت ترور خطیب مسجد گازرگاه را به عهده داشت توسط نیروهای طالبان کشته شده‌ شدند و یک عضو گروه «داعش» به نام دین محمد که مسئول ترور عالمان در غرب کشور بود نیز در ولایت (استان) فراه کشته شده است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی در حکومت پیشین و «جبهه مقاومت ملی» بدون نام بردن از مجیب‌الرحمن انصاری، حمله به نمازگزاران در هرات را محکوم کرده و آن را جنایت بشری و خلاف اصول و ارزش‌های انسانی خوانده‌اند.

رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، در توییتی در واکنش به کشته‌شدن انصاری نوشته است: «ضرب‌المثل است که مار تا مار نخورد اژدها نمی‌شود. مارخوری‌های اخیر دال به ظهور اژدهای دیگری است.»

مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، یکی از عالمان (روحانیون) شناخته‌شده نزدیک به طالبان، جمعه 11 سنبله (شهریور)، در یک انفجار در مسجد گازرگاه شهر هرات کشته شد. گفته می‌شود در این انفجار بیش از 20 نفر کشته شدند. pic. wi e .comm 2uxQdWc8

اعضای طالبان و هواداران خطیب مسجد گازرگاه، قتل او را یک ضایعه بزرگ در کشور خوانده است و خواهان به کیفر رساندن عاملان این حمله شده‌اند؛ بسیاری از طرفدارانش به نشانه همدردی تصاویر نمایه خود را با عکس انصاری مزین کرده‌اند و متن‌های طولانی در وصف وی نوشتند.

اما برخی از نویسندگان و شهروندان با نشر سخنرانی‌ها و اظهارات تندروانه انصاری، از کشته‌شدن او ابراز خرسندی کرده و آن را یک گام مثبت برای مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم در افغانستان خوانده‌اند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی خطیب مسجد گازرگاه را به ترویج افراط‌گرایی، حمایت از تروریسم و ایجاد نفاق میان شهرونان به‌ویزه شیعیان و اهل سنت متهم کرده و نوشته‌اند، مواضع انصاری همواره تندروانه بوده است.

روزنامه «هشت صبح» به نقل از منابع خود در هرات نوشته است در حمله به مسجد گازرگاه، 46 نفر کشته و 86 نفر دیگر زخمی شده‌اند، اما دولت طالبان تعداد کشته‌های این رویداد را 18نفر و زخمی‌های آن را 23 نفر اعلام کرده است.

این رسانه نوشته است، مسئولیت این حمله را گروه «داعش» به عهده گرفته است.دفتر هئیت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و تام ویست، نماینده ویژه آمریکار در امور افغانستان حمله به نمازگزاران در هرات را محکوم کرده‌اند و خواستار توقف حمله به غیرنظامیان شده‌اند.

مروج خشونت و افراط‌‌گرایی

نام مجیب‌الرحمن انصاری پس از آنکه در سال 1391 از برگزاری یک کنسرت موسیقی در شهر هرات جلوگیری کرد بر سر زبان‌ها افتاد. او در آن زمان هشدار داد در صورتی که در این کنسرت خون ریخته شود، مسئولیت آن به دوش حکومت خواهد بود.

انصاری دیدگاه‌های تندروانه در مورد حقوق زنان داشت و یکی از مخالفان سرسخت ارزش‌های غربی در کشور بود. او همواره از تظاهرات و گردهمایی‌های حق طلبانه زنان انتقاد می‌کرد.

انصاری پیش از سقوط حکومت پیشین بارها به تحریک شهروندان علیه نظام جمهوریت و ارزش‌های دموکراسی متهم شده بود و دیدگاه‌های افراط‌گرایانه در مورد شعیان در افغانستان داشت.

با تسلط طالبان در کشور، انصاری به یکی از طرفداران و مبلیغین این گروه تبدیل شد. او در نشستی تحت عنوان «گردهمایی بزرگ علمای افغانستان» در کابل روز 11 سرطان (تیر) گفته بود: «کسی که در مقابل طالبان سر بلند می‌کند باید سر زده شود.»

او همچنان مسئول یک رادیو محلی به نام «انصار» در هرات بود و طی چند سال گذشته خطیب مسجد گازرگاه و مدرسه دینی انصار علی دارالعلوم بود و سخنرانی‌های او همیشه از طریق رادیو انصار پخش می‌شد.

کشته شدن مولوی مجیب الرحمن انصاری